Brusel 23. januára (TASR) - Rekordných 150 novinárov a ich spolupracovníkov prišlo o život pri výkone svojho povolania v uplynulom roku. Vyplýva to z výročnej správy, ktorú dnes v Bruseli zverejnila Medzinárodná federácia novinárov (IFJ).
Z celkového počtu zahynulo 61 novinárov pri nehodách a najmenej 89 sa stalo obeťou úmyselnej vraždy, čo je dôkaz silnejúceho trendu cielených útokoch na médiá.
Najnebezpečnejším regiónom bol Blízky východ, kde sa obeťami cielených útokov stalo 38 novinárov, pričom 35 z nich zomrelo v Iraku. Väčšina z obetí pochádzala priamo z regiónu a pracovala pre pobočky zahraničných médií v krajine, kde sú ulice pre cudzincov príliš nebezpečné, uvádza správa.
Medzi novinármi a ich spolupracovníkmi zabitými v Iraku boli piati, ktorých smrť majú na svedomí americké jednotky. Od roku 2003 sa tak počet novinárov zabitých Američanmi zvýšil na 18. IFJ preto opakovane požaduje nezávislé vyšetrenie týchto prípadov s cieľom vylúčiť úmyselné vraždy.
V ázijsko-pacifickom regióne sú najnebezpečnejšou krajinou Filipíny, kde zahynulo desať zamestnancov médií. Takmer vo všetkých prípadoch ide o úmyselné vraždy.
Ďalších 12 novinárov a ich spolupracovníkov prišlo o život v Kolumbii, na Haiti, v Mexiku a Brazílii.
Najhoršou nehodou, ktorá si vyžiadala najväčší počet obetí, bola decembrová havária vojenského lietadla v Teheráne. O život pri nej prišlo 48 novinárov.
Vzhľadom na vysoký počet obetí z radov zástupcov médií odštartovala IFJ kampaň vyzývajúcu Organizáciu Spojených národov na vyvinutie nátlaku na vlády, aby venovali viac pozornosti bezpečnosti médií.
V roku 2004 prišlo o život 129 novinárov, pričom do tejto bilancie nie je zahrnutých ďalších 11, ktorí zomreli pri ničivých cunami. Od roku 1980, keď sa začala robiť štatistika, to bol najvyšší počet obetí.
Údaje IFJ so sídlom v Bruseli sa líšia od štatistík iných organizácií, pretože IFJ do bilancie zahŕňa i spolupracovníkov, šoférov, či tlmočníkov, rovnako ako aj novinárov, ktorí prišli o život pri nehodách.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) pel