Viedeň 21. januára (TASR) - Salieru, umeleckú zlatú soľničku zo 16. storočia, ktorá v roku 2003 zmizla bez stopy z Umelecko-historického múzea vo Viedni, po troch rokoch od krádeže objavila dnes rakúska polícia zahrabanú v lese v spolkovej krajine Dolné Rakúsko.
Hodnotu pravdepodobne najdrahšej soľničky na svete, ktorej autorom je taliansky sochár Benvenuto Cellini (1500-1571), odborníci odhadujú na 50 miliónov eur. Považujú ju za Monu Lisu medzi sochárskymi dielami, pretože ide o jediné zachované dielo Benvenuta Celliniho.
Experti potvrdili pravosť sošky spolkovému ministerstvu vnútra. Bližšie podrobnosti k prípadu zverejní šéfka rezortu Liese Prokopová i vyšetrovatelia na tlačovej konferencii v nedeľu.
Kriminálna polícia v piatok zverejnila fotografiu muža, podozrivého z krádeže soľničky. Ako dnes informoval rakúsky rozhlas ORF, páchateľ sa následne sám prihlásil na polícii.
Dvadsaťšesť centimetrov vysokú sošku Saliera ukradli z vitríny múzea v noci na 11. mája 2003. Zlodeji vyliezli krátko po skončení koncertu v budove múzea po lešení na prvé poschodie, kam sa vlámali oknom. Aj keď spustili alarm, traja strážnici v službe naň nereagovali domnievajúc sa, že ide o falošný poplach. Na krádež prišla až upratovačka štyri hodiny po čine. Incident spôsobil mimoriadny rozruch v Rakúsku i za jeho hranicami.
Náročne vyzdobený predmet zo zlata, ebenového dreva a emailu zobrazuje mužskú postavu s trojzubcom, predstavujúcu more, proti ktorej stojí ženská postava predstavujúca Zem. Vedľa mužskej postavy je malá nádobka v tvare loďky na soľ.