Priština 21. januára (TASR) - Kosovský prezident Ibrahim Rugova, ktorý trpel na rakovinu pľúc, zomrel dnes vo veku 61 rokov. Potvrdil to jeho hovorca Mohamed Hamiti.
"Prezident zomrel dnes krátko pred poludním vo svojej rezidencii v Prištine, obklopený členmi svojej rodiny," oznámil Hamiti. "Bojoval s chorobou s veľkou dôstojnosťou a odvahou, ktoré ho neopustili do posledného dychu," dodal. Upresnil, že okrem rodiny bol pri zomierajúcom aj jeho osobný lekár, ako aj americkí lekári, ktorí ho liečili.
Zástavu pred Rugovovou rezidenciou v prištinskej štvrti Velanija spustili na pol žrde. V dome sa zišli jeho najbližší spolupracovníci, ochrankári i susedia. Prištinské ulice sa veľmi rýchlo vyprázdnili, ľudia doma sledujú rozhlasové a televízne spravodajstvo venované smrti prezidenta.
Podľa hovorcu prezidenta zatiaľ neboli podniknuté žiadne opatrenia ohľadom pohrebu Ibrahima Rugovu.
Rugovovi, ktorý už 15 rokov stál na čele albánskeho hnutia za nezávislosť Kosova od Srbska, diagnostikovali rakovinu pľúc v septembri minulého roka. Prezident, ktorého osoba je medzi kosovskými Albáncami priam kultová, bol do oboznámenia sa s touto diagnózou tuhým fajčiarom.
V dôsledku Rugovovej smrti preložili začiatok rokovaní o štatúte Kosova z budúcej stredy na bližšie neurčený termín vo februári. Albánci, ktorí v Kosove tvoria 90-percentnú väčšinu, trvajú na nezávislosti, kým Srbsko nástojí na zotrvaní regiónu v rámci štátneho útvaru Srbska a Čiernej Hory. Rugova bol oficiálnou hlavou vyjednávacieho tímu kosovských Albáncov.
Ahtisaari, fínsky diplomat a niekdajší prezident, vyjadril nádej, že situácia v Kosove po smrti prezidenta "ostane pokojná a bude sa naďalej rešpektovať ústava". Ďalšie kroky by sa podľa Ahtisaariho mali podniknúť jedine v súlade s ústavou a v spolupráci s predstaviteľmi OSN.
Hold Rugovovi vzdala Organizácia Spojených národov i Európska únia. Francúzsky prezident Jacques Chirac vyzdvihol "historickú úlohu a politickú odvahu, ktorá Ibrahima Rugovu viedla k obrane demokratických práv kosovského ľudu". Účastníkov budúcich rokovaní o štatúte provincie Chirac vyzval, aby pokračovali v dialógu v duchu Rugovovho zmyslu pre realitu, toleranciu a dialóg. "Jeho odchod práve v čase, keď sa rozhoduje o konečnom štatúte Kosova, nemohol byť tragickejší," dodal Chirac.
Predstaviteľ OSN v Kosove Sören Jessen-Petersen v reakcii na Rugovovo úmrtie vyzval na jednotu.
Predstaviteľka srbskej vlády pre problematiku Kosova Sanda Ivičová-Raškovičová vyjadrila znepokojenie ohľadom osoby Rugovovoho nástupcu. "Rugova bol tvorcom myšlienky o nezávislom Kosove, ale nebol súčasťou ozbrojenej demokracie, ktorú teraz vidíme v Kosove," upozornila. "Bojím sa, že jeho miesto zaujme niekto z týchto kádrov, niekto, kto bude pre získanie nezávislosti podnecovať odpor a násilie," dodala.
Predseda kosovského parlamentu Nexhat Daci, ktorý je po smrti prezidenta formálne hlavou štátu, vyjadril presvedčenie, že "hlboko smútiace Kosovo nestratí svoje smerovanie a pokoj".
Radoví kosovskí Albánci sú Rugovovou smrťou šokovaní a podľa vyjadrení niektorých z nich sa obávajú nestability a neistoty. Okolo Rugovu sa za posledných 15 rokov vytvoril taký mýtus, že väčšina kosovských Albáncov ho považuje za nenahraditeľného.
Vývoja situácie v Kosove po Rugovovej smrti v kľúčovom okamihu - krátko pred začatím rokovaní o štatúte juhosrbskej provincie - sa obávajú aj západní diplomati. "Nie je tu nikto, kto bol dezignovaný, žiadny muž číslo 2, nikto, kto by bol pripravený vystriedať Rugovu," upozornil nemenovaný západný diplomat. Podľa politológov by mohol byť v hre predseda parlamentu Nexhat Daci, vodca opozície Hashim Thaci, súčasný premiér Bajram Kosumi a reformátor Veton Surroi.
1 2 12 20 pel ed