Berlín 20. januára (TASR) - Poslanci nemeckého Bundestagu sa dnes zaoberajú kontroverzným nasadením agentov Spolkovej spravodajskej služby (BND) v Bagdade počas vojny v Iraku.
Všetky tri opozičné strany - Spoločenstvo 90/Zelení, Ľavicová strana a liberáli z FDP sú za to, aby kauzu prešetroval parlamentný vyšetrovací výbor. Nevedia sa však dohodnúť na jeho kompetenciách. K nasadeniu dvoch agentov BND v Bagdade v roku 2003 dnes v parlamente vystúpil aj šéf diplomacie Frank-Walter Steinmeier, ktorý bol v predchádzajúcej vláde spolkového kancelára Gerharda Schrödera poverený riadením tajných služieb v Úrade spolkového kancelára.
Minister opätovne odmietol obvinenia, že by sa agenti aktívne zapájali do vojny v krajine. Mimo iné zdôraznil, že ide o "zinscenovaný politický škandál" za podpory niektorých médií. Podľa neho ide o pokus dostať negatívny postoj bývalého červeno-zeleného kabinetu voči vojne v Iraku do pochybností. Steinmeier dnes opakovane odmietol, aby sa prípadom zaoberal vyšetrovací výbor Bundestagu.
Na strane druhej sa šéf liberálov Guido Westerwelle rázne vyslovil za činnosť vyšetrovacieho výboru, ktorý by mal objasniť "hmlisté aktivity" nemeckej tajnej služby. Nepôjde pritom, aby skúmalo, či "nie vojne" zo strany bývalej vlády bolo správne, alebo nie.
Podľa šéfky parlamentnej frakcie zelených Renate Künastovej "má hrozba vyšetrovacím výborom" aj pozitívne dôsledky. Podľa jej slov sa práve takto musí zlepšiť kontrola tajných služieb prostredníctvom parlamentu.
BND nemeckí politici a poslanci parlamentu vyčítajú, že v čase vojny v roku 2003 odovzdávala americkým ozbrojeným silám dôležité informácie. Nemecko sa na vojnovom ťažení v Iraku oficiálne nezúčastnilo.