Bagdad 20. januára (TASR) - Iracká volebná komisia dnes oznámila, že aliancia šiitských náboženských strán získala najväčší počet kresiel v novom parlamente, nie však dosť, aby mohla vládnuť bez koaličných partnerov. Sunnitskí Arabi získali viac kresiel ako v predchádzajúcich voľbách.
Predstaviteľ komisie Safwát Rašíd oznámil, že šiitská Zjednotená iracká aliancia vo voľbách konaných 15. decembra 2005 získala 128 z celkového počtu 275 mandátov. Vo voľbách v januári 2005 získal šiitský blok 146 kresiel.
Sunnitský Front irackej zhody získal 44 kresiel, iná sunnitská koalícia vedená Salíhom al-Mutlákom 11, uviedol Rašíd. Do parlamentu sa dostalo aj pár ďalších sunnitov z iných kandidačných listín.
Výsledky znamenajú, že sunnitskí Arabi budú mať v novom parlamente silnejšie slovo ako v odstupujúcom zbore, kde túto komunitu zastupuje len 17 poslancov. Sunniti tvoria jadro povstania v Iraku a voľby z januára 2005 poznamenal ich bojkot.
Aliancia dvoch hlavných kurdských strán získala 53 kresiel, čo je menej ako 75 mandátov po predchádzajúcich voľbách.
Rivalizujúca Kurdská islamská skupina si polepšila o tri mandáty a v novom parlamente bude mať päť zástupcov.
Skupina vedená sekulárnym šiitským expremiérom Ajádom Alláwím získala 25 kresiel, čo je o 15 menej ako v odstupujúcom parlamente.
Politici majú štyri dni na to, aby vzniesli výhrady voči výsledkom volieb oznámených komisiou. Tie sú do veľkej miery v súlade s medzičasom oznámenými predbežnými výsledkami.
Úrady budú mať ďalších desať dní na preskúmanie prípadných sťažností a následne budú môcť výsledky s konečnou platnosťou potvrdiť. Po konečnom potvrdení výsledkov sa môže zísť nový parlament a vymenovať novú vládu.
Americkí predstavitelia dúfajú, že väčšie zastúpenie sunnitov v novom zákonodarnom zbore a vláde prispeje k zmierneniu povstania a zahraniční vojaci pôsobiaci v Iraku sa budú môcť začať z krajiny sťahovať.
Komisia výsledky volieb oznámila deň po tom, čo medzinárodná hodnotiaca skupina vyhlásila, že voľby mali chyby, vzhľadom na bezpečnostnú krízu v krajine ich však možno označiť za spravodlivé. O posúdenie priebehu volieb požiadali sunnitskí politici po tom, čo vzniesli obvinenia z podvodu. Al-Mutlák vyzval na zopakovanie hlasovania.
Rozhodnutie, aby voľby zhodnotili externí experti, prijali v rámci snahy zmierniť ponosy sunnitov a povzbudiť ich k účasti na politickom procese v Iraku.
Sunnitskí Arabi tvoria asi 20 percent 27-miliónovej populácie Iraku, celé generácie až do zvrhnutia režimu Saddáma Husajna z jari 2003 však ovládali politický život v krajine. Šiiti tvoria asi 60 percent, Kurdi 15-20 percent obyvateľov Iraku.