Washington 1. marca (TASR) - Pre prípad útoku na americké hlavné mesto Washington mali USA pripravenú tieňovú vládu, ktorú v prvých hodinách po teroristických útokoch 11. septembra poslal americký prezident George W. Bush do podzemného bunkra.
Asi 100 vládnych úradníkov poslal Bush do bunkra na východnom pobreží, informuje vo svojom dnešnom vydaní denník Washington Post s odvolaním sa na zdroje blízke vláde. Prvýkrát sa tak realizoval tajný núdzový plán z čias studenej vojny. Dôvodom boli obavy, že teroristická sieť al-Káida moslimského extrémistu Usámu bin Ládina by sa mohla dostať k atómovým zbraniam.
Americké tajné služby takéto informácie síce nemali, ale riziko zhodnotili ako príliš veľké, oprávňujúce vytvoriť tieňovú vládu, píše Washington Post. Tieňová vláda mala byť v pohotovosti na neurčitý čas.
Počet členov tieňovej vlády v bunkri kolísal od 70 do 150. Závisel od toho, aké poznatky mali tajné služby o hrozbách teroristických útokov. V prípade takejto udalosti sa úradníci mali starať o zásobovanie krajiny potravinami a vodou a tiež o fungovanie dopravy. Washington Post v článku uviedol, že na žiadosť Bieleho domu nezverejnil mená členov núdzovej vlády, ani kde sa nachádza ich prechodné sídlo.
Na začiatku pôsobenia však tieňová vláda zápasila so značnými problémami ohľadom komunikačnej infraštruktúry v bunkroch. Počítače boli v nevyhovujúcom technickom stave a nemohlo sa cez ne vstupovať do databáz vlády a ministerstiev. V bunkroch bolo k dispozícii málo telefónnych liniek a bezpečných audio- a videokanálov.
Členovia tieňovej vlády, v odbornom žargóne známej pod skratkou COG (Continuity of Government), ktorých po 11. septembri na princípe rotácie posielali do bunkra, nemohli nikomu prezradiť svoje skutočné poslanie. Oficiálne a neoficiálne museli informovať, že odchádzajú na služobnú cestu. V prípade porušenia mlčanlivosti im hrozí trestné stíhanie.