Londýn 20. januára (TASR) - Zdá sa, že muži sa viacej tešia z nešťastia druhých ako ženy. Vyplýva to z najnovšej štúdie univerzity London College, podľa ktorej bola prvýkrát vedeckým spôsobom dokázaná existencia škodoradosti.
Výsledky štúdie zverejnil odborný časopis Nature. Naznačujú, že empatické reakcie u mužov sa formujú podľa toho, ako sa k nim druhí správajú.
Štúdia sa skladala z dvoch fáz a zúčastnilo sa na nej 32 dobrovoľníkov. V prvej fáze si vymieňali peniaze so štyrmi ľuďmi, hercami. Tí im striedavo vracali rovnaké množstov peňazí, aké od nich dostali, alebo aj menej či nič.
V druhej fáze pomocou mapovania aktivity v častiach mozgu vedci porovnávali reakcie mužov a žien na hercov predstierajúcich bolesť. Ak trpel niekto, kto im bol sympatický, aktivovali sa u oboch pohlaví časti mozgu spojené s empatiou a utrpením. U žien, na rozdiel od mužov, sa prejavila podobná reakcia aj voči ľuďom, ktorí im neboli sympatickí, len miera intenzity sa znížila.
Dobrovoľníci následne vyplnili dotazníky. V nich muži priznali, že túžili po odvete, ak ich niekto oklamal, a vyjadrili uspokojenie nad tým, že ten, kto ich okradol, bol potrestaný.
Podľa Klaasa Enooa Stephana, spoluautora štúdie, empatické reakcie k druhým ľuďom nie sú automatické, ako sa predpokladalo v minulosti, ale závisia na emocionálnej väzbe ku človeku, ktorý trpí.
Podľa vedúcej experimentu Tanie Singerovej budú musieť výsledky o rozdieloch medzi pohlaviami potvrdiť aj rozsiahlejšie štúdie. Singerová sa domnieva, že spôsob, akým sa viedol experiment, bol viac naklonený mužom, lebo sa jednalo skôr o hrozbu psychickú ako finančnú alebo psychologickú.