Správa naposledy doplnená o 7.30 h.
Na záchrannej akcii posádky slovenského vojenského lietadla, ktoré havarovalo pri Maďarskej obci Hejce sa okrem maďarskej polície a maďarských a slovenských záchranárov podieľala aj maďarská pohraničná stráž. FOTO - SITA
Fakty o havárii
Maďarská polícia potvrdila, že zahynulo až 44 ľudí. Jediný zachránený vojak bojuje v košickej nemocnici o život. Prvou menovite potvrdenou obeťou je vikár Ozbrojených síl a zborov SR pplk. Michal Štank. Miesto havárie je niekoľko kilometrov od slovenskej hranice, je mimoriadne ťažko prístupné Lietadlo AN-24 letelo z kosovskej Prištiny do Košíc, kde malo pristáť o 19.40 h. Spolu s ním letelo aj druhé armádne lietadlo, ktoré pristálo v poriadku, jeho pasažieri údajne videli horiaci stroj vo vzduchu. Mikuláš Dzurinda (vľavo) a minister obrany Juraj Liška (vpravo) na mimoriadnej tlačovej besede k havárii slovenského vojenského lietadla An-24.
Slovenské armádne lietadlo, ktoré viezlo vojakov z juhosrbskej provincie Kosovo, narazilo včera večer do kopca vysokého asi 800 metrov neďaleko slovensko-maďarských hraníc ešte na maďarskom území. Z lietadla, ktoré po páde zachvátil požiar, ostala len časť kabíny, zadná časť trupu a obhorené rozptýlené trosky.
Prežil len jediný vojak
Maďarská polícia dnes informovala, že pri havárii zahynulo 44 ľudí. Letecké nešťastie prežil jeden človek.
Ministerstvo obrany počet obetí stále oficiálne nepotvrdilo. "Stále prebieha vyberanie tiel z vraku. Nakoľko ide o členitý terén, bude prebiehať až do rána a následne sa začne identifikácia tiel," uviedol pre TASR hovorca ozbrojených síl Milan Vanga. Maďarskí a slovenskí záchranári podľa neho stále prečesávajú okolie. Obete nešťastia boli v okruhu približne 100 metrov.
"Spomedzi ľudí, ktorí sa nachádzali na palube lietadla, prežil len jeden. Je tu mínus 18 stupňov Celzia. Trup lietadla úplne vyhorel. Je absolútne pepredstaviteľné, že by tam mohli byť ďalšie živé osoby," dodal z miesta havárie hovorca maďarskej polície.
K postihnutým sa záchranári dostali až po dvoch hodinách od havárie, takže aj ak tam bol niekto ťažko ranený, v zime a snehu zrejme zraneniam podľahol. "Stalo sa to na hrebeni Zemplínskych vrchov, odkiaľ už vidieť svetlá slovenských dedín,“ smutne skonštatoval Šimák.
Medzi potvrdenými obeťami nešťastia je aj generálny vikár ozbrojených síl SR.
Živého vojaka previezli do košickej nemocnice a lekári bojujú o jeho život. "Pri prevoze ešte komunikoval. Mali sme od neho informáciu, že počul ešte nejaké ďalšie hlasy, tak sme okamžite šli na miesto nešťastia, no bohužiaľ, už sme nenašli nikoho živého. Všetci, ktorých sme našli, už boli mŕtvi,“ povedal záchranár.
Na palube bolo spolu 28 vojakov, 7 členov sprievodu a 8 členov posádky, spolu 43 ľudí, informoval včera večer premiér Mikuláš Dzurinda. Totožnosť ďalších 2 ľudí na palube zatiaľ nebola potvrdená.
Miesto nešťastia našiel slovenský vrtuľník
Nešťastie sa stalo desať kilometrov od slovenských hraníc, 25 od Košíc a tri kilometre od najbližšej dediny Hejce.
Polícia prístup k miestu nešťastia uzavrela už v obci Hejce, pretože pretože mala podozrenie, že lietadlo prevážalo vojakov s výzbrojou. Neskôr však polícia toto podozrenie vyvrátila. Ako média informoval hovorca maďarskej polície László Garamvölgyi, polícia za denného svetla umožní prístup médiám aj na miesto nehody.
Na záchranných prácach po štvrtkovom leteckom nešťastí v lesnom teréne pri maďarskej obci Hejce neďaleko slovensko-maďarskej hranice sa podieľali aj štyri posádky záchranárov z Košíc. Na miesto dorazilo niekoľko hasičských záchranárskych vozov zo SR, avšak kvôli zasneženému a ťažko dostupnému terénu sa na miesto tragédie nedostali.
Práve vďaka záchranárom zo SR sa celá záchranná akcia rozbehla. Ako uviedol šéf leteckej záchrannej služby Air Transport Ladislav Šimák, ich vrtuľník sa práve v čase nehody vracal z akcie v Bratislave a veža ho nasmerovala na miesto havárie. Pristáť nemohol, ale identifikoval miesto nešťastia. Šimák potvrdil, že jeden z posádky vojenského lietadla nešťastie prežil. Keď prišli záchranári, bol pri vedomí, komunikoval a previezli ho do nemocnice.
Záchranári-zdravotníci však potom už veľa práce nemali, pretože ostatní z lietadla haváriu neprežili. Zosnulých nechávajú zatiaľ na mieste kvôli identifikácii a dokumentácii.
V priestore medzi maďarskými obcami Gönz a Telkibánya - okrem záchranárov zasahovalo aj sto vojakov rozdelených do troch oddielov. Pri pátraní po telách obetí používali aj prístroje na nočné videnie. Do záchrannej operácie zapojili aj miestnych drevorubačov z okolitých obcí. Obyvatelia nosili záchranárom, ktorých bolo viac než 400, teplé nápoje a jedlo.
Záchranné práce sťažuje mimoriadne ťažký terén, kam sa hasiči nemôžu dostať s technikou a mnohé veci prinášali na miesto nešťastia v rukách. Lietadlo pri páde urobilo v lese pás široký 40 a dlhý 600 metrov.
K miestu nešťastia nevedie cesta, v jeho okolí je podľa správ reportérov asi pol metra snehu a teplota okolo mínus 10 stupňov Celsia.
Lietadlo letelo veľmi nízko
Maďarské stredisko riadiace vzdušnú premávku stratilo slovenské lietadlo z obrazovky radaru okolo pol ôsmej, údajne sa už pripravovalo na pristátie na košickom letisku, kam mu zostávalo len pár minút letu.
Očití svedkovia nehody tvrdia, že lietadlo letelo veľmi nízko. Miestna krčmárka novinárom zhromaždeným neďaleko miesta nehody povedala, že lietadlo letelo tak nízko, až sa zľakla, že narazí do ich domu. O chvíľu už počula výbuch. Lietadlo podľa jej slov narazilo do neďalekého kopca.
Deti z obce Hejce zvyknú pravidelne mávať lietadlám, ktoré ponad ich domy lietajú na bežnej trase do Košíc. Dnes večer si niekoľko z nich všimlo, že slovenský stroj letí príliš nízko.
Podľa veliteľa slovenského práporu v Kosove lietadlo vyštartovalo o 17.15 h a v Košiciach malo pristáť o 19.40 h. Podľa informácií SME leteli z Kosova dve naše lietadlá, druhé v poriadku pristálo v Košiciach. Jeho posádka údajne videla druhý stroj padať. Nehlásil predtým žiadne problémy.
Slovenskí vojaci v Kosove
V Kosove pôsobí okolo 100 slovenských vojakov. Bývajú v tábore v Šajkovaci neďaleko hraníc so Srbskom spolu s Čechmi. Ich hlavnou úlohou je zabezpečovať mierové spolunažívanie medzi väčšinovými Albáncami a srbskou menšinou. V oblasti pôsobia od roku 2002 a ministerstvo plánuje ich počet ešte zvýšiť.
Na snímke sú vojaci počas slávnostnej rozlúčky začiatkom tohoto roka - práve títo vystriedali jednotku, ktorej členovia boli v havarovanom lietadle.
Vojak, čo prežil telefonoval, z miesta havárie
Manželka jedného z vojakov nachádzajúcich sa na palube vojenského lietadla, ktoré havarovalo dnes večer v blízkosti slovensko-maďarských hraníc, tesne po tragédii telefonicky hovorila so svojím manželom.
"Chodil okolo horiaceho lietadla, hľadal signál, aby mi mohol zavolať a požiadať o pomoc, potom sa spojenie prerušilo," uviedla pre TASR Michaela Farkašová. Dodala, že od vtedy sa jej s manželom nepodarilo skontaktovať.
Zišli sa ministri
Na ministerstva obrany večer zasadla komisia, ktorú vedie náčelník generálneho štábu Ľubomír Bulík. Čakala na informácie od pátracej služby i maďarskej armády.
Na ministerstvo prišli aj Dzurinda, minister zahraničia Eduard Kukan a obrany Juraj Liška. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány s Dzurindom hovoril, ten sa mu poďakoval za rýchlu maďarskú reakciu. Parlament sa pre tragédiu chystal odložiť svoje dnešné plánované rokovanie o privatizácii letísk.
Okolnosti havárie slovenského lietadla objasnia záznamy z radaru a komunikácie
Príčina pádu vojenského lietadla nie je zatiaľ známa. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík zriadil vyšetrovaciu komisiu, ktorá skúma príčiny štvrtkovej katastrofy slovenského vojenského lietadla AN-24.
"Musíme preskúmať miesto nešťastia, potom prezrieť záznamy z radaru a vypočuť si nahrávku komunikácie medzi kabínou lietadla a leteckou vežou," upresnila tiež hovorkyňa maďarského úradu pre bezpečnosť v doprave Erika Bajkóová. Bajkóová uviedla, že záchranári čakajú na vozidlá, ktoré by boli schopné pohybovať sa v ťažkom teréne.
Autor: knm, mp, tb