Brusel/Štrasburg 19. januára (TASR) - Lisabonská stratégia potrebuje podrobné prehodnotenie, a to aj v súvislosti s rodovým hľadiskom. Uviedla to slovenská europoslankyňa a predsedníčka parlamentného výboru pre práva žien a rovnosť pohlaví Anna Záborská počas svojho dnešného vystúpenia v pléne Európskeho parlamentu (EP).
Podľa nej sa nesmie zabúdať na kompetencie žien a osobitnosť ich významnej úlohy a to nielen v ekonomike členských štátov. "V žiadnom prípade nesmieme zabúdať na formálne neuznanú a dodnes nehonorovanú prácu žien. Pre tento účel musíme pripraviť metodiku jej hodnotenia a štatistického vykazovania," uviedla Záborská.
Slovenská poslankyňa pripomenula poslancom jeden zo záverov a cieľov Európskej rady z marca 2000, ktorým je plná zamestnanosť v Európe v novej rodiacej sa spoločnosti, ktorá bude lepšie prispôsobená na osobné rozhodnutia žien a mužov.
"Nestačí, aby všetci ľudia mali zamestnanie - v období komunizmu bola stopercentná zamestnanosť a vieme, aká bola ekonomická úroveň - nestačí, aby všetci občania vedeli používať počítače a efektívne využívať dostupné informácie," konštatovala Záborská.
Ak má Lisabonská stratégia najmä ekonomické zameranie, bude úspešnou len vtedy, ak prispeje aj k zvyšovaniu kultúrnej úrovne Európy, tvrdí poslankyňa. Európa bude mať podľa nej kredit len vtedy, ak sa na jej území nebude žiť v extrémnej chudobe a sociálnom vylúčení, ak jej občania budú schopní v každodennom živote kriticky myslieť, rozumieť spoločenským javom a dobre čiže ľudsky medzi sebou komunikovať.
Edit Bauer, poslankyňa EP za Európsku ľudovú stranu (kresťanských demokratov)a Európskych demokratov (EĽS-ED), v svojom prejave v pléne EP pripomenula, že viac ako polovica európskych občanov, európskych voličov, sú ženy. Majú svoje špeciálne problémy, ktoré potrebujú citlivý prístup a primerané riešenia. Hlas žien, mladých ľudí a menšín v nasledujúcej diskusii by preto podľa jej názoru mal zaznieť primerane vážne. Zdôraznila, že Výbor pre práva žien a rovnosť pohlaví je toho názoru, že jedným z najhorších výsledkov hľadania východiska by bolo opätovné rozdelenie Európy na jadrové krajiny a ostatné.
TASR informovalo tlačové oddelenie EĽS-ED v EP.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) pel