Rómsky ľudový umelec Imrich Görči z Trenča v Lučenskom okrese odrobil roky ako baník vo Veľkom Krtíši. Po tom, čo začal mať problémy s platničkami, zostal bez práce.
Nedokázal však nečinne sedieť doma, pustil sa do neobvyklého remesla. Zo špajdlí stavia kostoly a betlehemy, skúša to aj s drevenými stavbami. Jeho prácu chodia obdivovať nielen ľudia zo Slovenska, ale aj z blízkeho Maďarska.
"V bani som strávil 22 rokov. Bola to drina, ale ja som ju mal rád. Prešiel som všeličím. Robil som ako mašinkár pri vození robotníkov a materiálu do štôlní, ale sekal som aj banské steny," hovorí pán Imrich.
Keď začal pociťovať bolesti platničiek, stále si myslel, že to prejde. Nakoniec však skončil na čiastočnom invalidnom dôchodku.
"Musel som si nájsť nejakú náhradu. V našej rodine som nemal nikoho, kto by sa venoval remeslu, a tak som začal od nuly." Prvým veľkým pokusom bola neobvyklá kópia kostola v Trenči.
Podobnú techniku odpozeral z maďarského dokumentárneho filmu. Jeho kostol je presnou zmenšenou kópiou zo špajdlí. Koľko má kostol v Trenči metrov, toľko má jeho kópia centimetrov. Šlo na to približne tritisíc špajdlí.
"Najprv som si kostol presne nakreslil, urobil kartónový podklad a potom som sa pustil do lepenia špajdlí. Kým som prišiel na správny postup, dosť som sa pozlostil," usmieva sa pán Görči.
To, čo robí, mu prinieslo veľa radosti, iba ho niekedy mrzí, že zatiaľ nenašiel podporu u obce.
"Možno by bolo dobre, keby obec v spolupráci s úradom práce vymyslela projekt, ktorý by takéto remeslá podporil. V Trenči, kde žije prevaha Rómov, je vysoká nezamestnanosť. Mnoho ľudí je pritom šikovných a možno by sa im podarilo uspieť práve takto," uvažuje. On sám si už zaslúži oslovenie ľudový umelec. (eta)