Brusel 19. januára (TASR) - Komisár EÚ pre vedu a výskum Janez Potočnik dnes odmietol požiadavky Rakúska, Nemecka, Talianska, Luxemburska, Malty, Poľska a Slovenska, aby sa zo všeobecného 7. rámcového výskumného programu EÚ, financovaného z verejných prostriedkov, vyčiarkli výskumné projekty s embryonálnymi kmeňovými bunkami.
"Navrhujeme, aby sa ponechal systém, aký je doteraz," povedal Potočnik v Bruseli na stretnutí s rakúskymi novinármi.
Doterajší systém, v ktorom sa k projektom vyjadruje vedecká rada a grémium pre etiku ešte skôr, ako o projekte rozhodne osobitný výbor zložený z odborníkov z členských krajín, sa v doterajšej praxi dobre osvedčil, povedal komisár EÚ.
Nemožno prehliadnuť ani skutočnosť, že viac ako 90 percent výskumu v tejto oblasti sa robí s adultnými kmeňovým bunkami, t.j. s kmeňovými bunkami, ktoré možno získať z tkanív dospelého človeka. Osobitné pravidlá EÚ stanovujú, že komisia môže dať projektom s využitím embryonálnych kmeňových buniek zelenú v prípade, pokiaľ sa odborníkom z jednotlivých krajín nepodarilo získať kvalifikovanú väčšinu. O riešenie tohto sporu sa má pokúsiť rakúske predsedníctvo EÚ.
Potočnik súčasne skonštatoval, že Európskej komisii sa nepodarilo presadiť, aby sa v rokoch 2007-13 dvojnásobne zvýšil objem finančných prostriedkov z verejných zdrojov na výskum a dosiahol čiastku 70 miliárd eur. O presnom pridelení finančných prostriedkov komisia ešte nerozhodla, v kuloároch sa však objavili správy, že 7. rámcový výskumný program bude mať k dispozícii menej ako 50 miliárd eur. Konkrétne návrhy na rozdelenie prostriedkov do jednotlivých rozpočtových kapitol predloží komisia 1. februára.
Slovinský komisár upozornil aj na to, že v prideľovaní verejných finančných prostriedkov na vedu a výskum nezaostáva len Európska únia ako celok, ale aj jej jednotliví členovia. Nedarí sa plniť vytýčený cieľ, aby do roku 2010 vydávali krajiny EÚ na výskum minimálne tri percentá zo svojho rozpočtu. V roku 2004 vynaložilo 25 členov EÚ na vedu a výskum v priemere 1,9 percenta prostriedkov z verejných zdrojov. V porovnaní s rokom 2003 ide o stagnáciu, povedal Potočnik.
Za vážny problém označil aj chýbajúce investície zo strany súkromného sektora, ktorý sa má na financovaní výskumných projektov jednotlivých krajín podieľať dvoma tretinami.