Varšava 19. januára (TASR) - Len časť poľskej opozície chce rokovať o programovej koalícii a polročnom prímerí s vládnucou konzervatívnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Takéto riešenie krízy navrhol v stredu líder PiS Jaroslaw Kaczynski. "Stabilizačný plán" označil za jediný možný spôsob, ako sa vyhnúť predčasným parlamentným voľbám. V prípade podpory menšinovej vlády je PiS ochotná po pol roku začať koaličné rokovania.
Návrh podporili dve menšie parlamentné strany - Liga Poľských rodín (LPR) a roľnícka Poľská ľudová strana (PSL). Zväz demokratickej ľavice (SLD) označil Kaczynského postup za diktátorský, ktorý je pre Poľsko deštruktívny. SLD je jediným parlamentným subjektom, ktorému PiS nenavrhol žiadnu formu spolupráce.
Najväčší potenciálny partner PiS, liberálna Občianska platforma (PO), spoluprácu nevylúčila. Jej líder Donald Tusk však vyjadril presvedčenie, že Kaczynského cieľom je získať "absolútnu moc". Ako vyhlásil, "ak sa objaví návrh na rekonštrukciu vlády a účasť PO, budeme rokovať. A vôbec sa nemusí meniť premiér". Súčasne však navrhol na piatok zvolanie parlamentu a schválenie rozpočtu do konca januára. To však PiS odmietla.
PiS z prípadnej spolupráce už skôr vylúčila lídra populistickej Sebaobrany Andrzeja Leppera pre jeho trestné záznamy z minulosti. Pozorovatelia však nevylučujú, že Sebaobrana sa prikloní k spolupráci v obave pred predčasnými voľbami.
Postup Kaczynského ostro kritizujú poľské denníky.
Rzeczpospolita píše, že PiS a predovšetkým Jaroslaw Kaczynski, zrejme strácajú svoju veľkú politickú šancu. Vízia čistého a morálneho Poľska, vízia dobre fungujúceho, úsporného a spravodlivého štátu ako je táto vízia opísaná vo volebnej kampani sa v praxi ukazuje niečím úplne iným: politickým chaosom, prispôsobovanie si práva podľa toho, ako sa to hodí a pragmatizmom, ktorý sa čoraz častejšie mení viac na konformizmus a pripravenosť uzatvárať čudné zväzky.
Podľa Rzeczpospolity niekoľko desiatok dní, ktoré uplynuli od prísahy vlády premiéra Kazimierza Marcinkiewicza, ukázalo, že stratégovia PiS už zabudli na to, že politika je umenie vytvárania väzieb a uzatvárania kompromisov. Alebo čo je horšie rozhodli sa to bagatelizovať. Koaličné rokovania z Občianskou platformou (PO) viedli v presvedčení o výlučnej pravde v svojom vlastnom programe a boli mimoriadne podozrievaví. "Aj keby mali na to dôvody, urobili chybu precenili vlastné sily. Všetkých si pohnevali a dnes zostali sami," dodáva Rzeczpospolita.
Gazeta Wyborcza píše, že Jaroslav Kaczynski žiada teraz súhlas na polročné zadržanie demokracie žiada svoju diktatúru. Len takto totiž možno nazvať jeho "stabilizačný plán", bez slovnej vaty a pretvarovania sa. Súhlas s týmto plánom je bezpodmienečnou kapituláciou pred politikom, ktorý dokázal, že v politickej hre sa nezastaví pred ničím a neuznáva pravidlá. "Súhlas s týmto plánom bude tiež znamenať odovzdanie našej demokracie do rúk človeka, ktorý ako to dokazuje jeho činnosť chce z nej urobiť len fasádu pozbavenú obsahu, slúžiacu jeho samovláde a jeho strane," dodáva Gazeta Wyborcza s tým, že tento plán i toto vydieranie treba odmietnuť.
O tom, že návrh Jaroslava Kaczynského je vydieraním, sa snaží presvedčiť aj Trybuna. Podľa denníka bratia Kaczynskí chcú štát prispôsobiť vzoru maršalka Jozefa Pilsudského, ktorý ako premiér vymyslel, aby poslanci počúvali prejavy prezidenta Mošcického postojačky. Poslanecké kluby s tým nesúhlasili, takže do sály, v ktorej rozprával Mošcicki, neboli vnesené stoličky. "Ak väčšina v Sejme neprijme vydieranie bratov Kaczynských, tak stoličky budú opäť vynesené," komentuje Trybuna.
Denník Puls Biznesu upozorňuje na to, že medzi prioritami PiS je zbytočné hľadať reformu verejných financií či daňový systém. Na zozname najdôležitejších úloh v "stabilizačnom pláne" je ekonomika reprezentovaná prostredníctvom zákonov o kontrole a dozore v štátnych spoločnostiach.
Žycie Warszawy píše, že v súčasnej situácii niet iného východiska než predčasné voľby. Zdôrazňuje, že ak sa nepodarí vybudovať stabilnú podporu vláde, treba sa obrátiť na voličov o opätovný verdikt predčasné voľby sú predsa normálnym nástrojom demokratického systému. V západnej Európe, na štandardy ktorej sa často odvolávajú kritici poľských predčasných volieb, je to riešenie primerané a akceptované.