Canberra 19. januára (TASR) - Tisíc meteorologických balónov vypustia vedci z 10 krajín na budúci mesiac zo severoaustrálskeho mesta Darwin. Projekt je súčasťou rozsiahleho medzinárodného experimentu, ktorý si kladie za cieľ zistiť povahu tropických oblakov, čo v konečnom dôsledku zlepší predpovede počasia a tropických búrok.
Na medzinárodnom experimente sa zúčastňujú vedci z Austrálie, Európy, USA a Japonska, ktorí chcú preskúmať, ako vznikajú a zanikajú oblaky typu cirrus, vyskytujúce sa vo veľkých nadmorských výškach.
"Cirrusy sú v trópoch všadeprítomné a majú veľký dopad na životné prostredie, no vlastnosti týchto oblakov zatiaľ poznáme len veľmi chabo," uviedli organizátori projektu vo vyhlásení.
V rámci experimentu budú na budúci mesiac každé tri hodiny z piatich miest vypúšťané meteorologické balóny a ich úlohou bude vo merať výmenu tepla a vody. Ich údaje budú následne zberať satelity, lietadlá, lode a pozemné stanice v okruhu 250 km.
"Je to vzrušujúci medzinárodný experiment, ktorý nám poskytne cenné informácie a pomôže v konečnom dôsledku skvalitniť predpovede počasia a vývoja podnebia," hovorí austrálsky nižší minister Greg Hunt zodpovedajúci za meteorologický úrad.
Podľa organizátorov experimentu získané informácie pomôžu vedcom lepšie pochopiť dopad cirrusových oblakov na tropické podnebie, a zlepšiť predpovede intenzity tropických búrok.