Bagdad 29. februára (TASR) - Irak vo štvrtok oznámil, že je pripravený vpustiť do krajiny tím britských zbraňových inšpektorov v prípade, ak Británia prezradí, kde sa vyrábajú iracké zbrane hromadného ničenia.
Výzva Bagdadu prichádza v čase špekulácií o tom, že Irak sa môže po Afganistane stať ďalším cieľom USA vo Washingtonom vyhlásenej vojne proti terorizmu, ktorá sa bude podľa Británie v novej fáze zameriavať na hrozbu zbraní hromadného ničenia.
Londýn vo štvrtok zvýšil nátlak na Irak, keď hovorca premiéra Tonyho Blaira uviedol, že vláda Saddáma Husajna pokračuje v produkcii takýchto zbraní. Sám Blair v stredu podporil amerického prezidenta Georgea W. Busha a vyhlásil, že je dôležité zasiahnuť proti štátom, ktoré šíria nukleárne, biologické a chemické zbrane.
"Ak nám a svetu Blair povie, kde a kedy sú tieto zbrane vyrábané, sme pripravení okamžite prijať britskú misiu vyslanú Blairom, sprevádzanú skupinou britských zástupcov médií," citovala slová hovorcu irackej vlády oficiálna tlačová agentúra INA.
Bush označil Irak spoločne so Severnou Kóreou a Iránom za súčasť "osi zla". Blair sa s americkým prezidentom zhodol na potrebe vyrovnať sa s týmto problémom a konať proti zbraniam hromadného ničenia, ktoré predstavujú skutočné ohrozenie svetovej stability.
Blairov hovorca vo štvrtok zdôraznil, že Británia ani USA zatiaľ neprijali žiadne rozhodnutie o tom, ako a kedy konať proti Iraku. Dodal však, že zaoberanie sa so zbraňami hromadného ničenia je "logický" nasledujúci krok v protiteroristickom boji.
Iracký hovorca však vyhlásil, že "Blair často vysiela zle mienené a nepriateľské vyhlásenia proti Iraku v súlade s americkým postojom a bez toho, aby bol presný a správny". Ak by podľa neho mal ktokoľvek skutočné informácie pre tvrdenie o výrobe zbraní hromadného ničenia, mal by vedieť, ako a kde sa ich Irak pokúša produkovať.
Ako dodal, ak príde britská misia so Iraku, "skupina irackých, arabských a zahraničných novinárov a zahraničných veľvyslancov v Iraku ich bude sprevádzať s cieľom zdokumentovať realitu".
Bagdad tvrdí, že už nemá žiadne zbrane hromadného ničenia, preto neexistuje potreba príchodu zbraňových inšpektorov OSN. Tí odišli z Iraku v decembri 1998 v predvečer americko-britského bombardovania a odvtedy im Bagdad neumožnil návrat.