Washington 18. januára (TASR) - Veľvyslanectvo USA na Slovensku má záujem na tom, aby Slováci cestovali do Spojených štátov. Vyhlásil to veľvyslanec USA v SR Rodolphe Vallee, ktorý zároveň označil za mýtus tvrdenie, že je zložité získať vízum na cestu do USA.
Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová a minister pre vnútornú bezpečnosť Michael Chertoff v utorok vo Washingtone ohlásili širokú stratégiu pre prijímanie zahraničných študentov, podnikateľov a ďalších cestujúcich na územie USA.
Americké úrady sa podľa Riceovej budú snažiť vyjsť v ústrety zahraničným návštevníkom a urobiť pre nich cestovanie do Spojených štátov pokiaľ možno čo najjednoduchším a pritom zaručiť čo najvyšší stupeň bezpečnosti.
Rodolphe Vallee sa v tejto súvislosti vyjadril v duchu Riceovej slov. "Chceme, aby Slováci cestovali do Spojených štátov. Okrem ekonomického prínosu z obchodu a turizmu a okrem akademického a profesionálneho prínosu, ktorý je výsledkom výmenných programov, je to najlepší spôsob, ako sa ľudia môžu navzájom spoznávať," povedal.
Vallee zdôraznil, že ambasáda robí maximum pre to, aby sa procedúra vydávania víz v Bratislave stala pokiaľ možno čo najjednoduchšou a najtransparentnejšou. Záujemcovia si môžu vypísať žiadosti na internete a dohodnúť si cez internet aj termín pohovoru.
Podľa ambasádora je mýtom, že pre Slovákov je zložité získať vízum na cestu do USA. Poukázal na to, že v súčasnosti víza dostanú viac ako štyria z piatich záujemcov, pričom pomer úspešných žiadateľov oproti neúspešným je v ostatných rokoch čím ďalej tým priaznivejší.
Medzi vylepšeniami, ktoré najnovšie ohlásili americké úrady, figuruje napr. to, že študenti budú môcť dostať študentské víza už 120 dní vopred, oproti 90 dňom v rámci súčasných pravidiel. Budú môcť vstúpiť na územie USA 45 dní pred začiatkom štúdia, v porovnaní s terajšími 30 dňami.
Na vytvorenie ústretovejšieho vstupného procesu pre všetkých návštevníkov bude odštartovaný pilotný program "modelového letiska". Ten sa začne prvýkrát na letisku Dulles neďaleko Washingtonu a letisku v Houstone.
Americké ambasády a konzuláty vytvorili aj procedúry na urýchlenie vybavovania podnikateľských víz a spolupracujú úzko s miestnymi americkými obchodnými komorami.
Ministerstvá zahraničných vecí a pre vnútornú bezpečnosť zriadia zasa poradný orgán, ktorý sa bude usilovať získať názory zo strany súkromného sektora - vrátane ľudí z oblasti cestovného ruchu, obchodu a akademických komunít. Obe ministerstvá zavedú proces, v rámci ktorého budú návštevníkom pomáhať napraviť akékoľvek chyby, ktoré by sa mohli vyskytnúť v procese skúmania žiadostí.
Uskutočnia sa aj niektoré ďalšie kroky na riešenie problémov súvisiacich s výmenou údajov medzi jednotlivými vládnymi agentúrami, ktoré spomaľujú a komplikujú proces vydávania víz.