Informovala o tom dnes čínska vláda.
Ženu, ktorú médiá identifikovali len menom Wej, zomrela 11. januára. Prichádzala do styku s hydinou, pričom žila v dedine, kde uhynul neznámy počet kusov domáceho vtáctva.
Ide o deviaty prípad nákazy človeka vtáčou chrípkou na území krajiny, pričom v šiestich z nich sa stal vírus smrteľným. Svetová zdravotnícka organizácia zatiaľ prípad nekomentovala.
Európska komisia sa rozhodla uvoľniť ďalších 20 miliónov eur na výskum vtáčej chrípky. Ide o ďalší príspevok k doteraz poskytnutým 21 miliónom eur.
Do 22. mája možno predkladať návrhy v rámci Šiesteho rámcového programu pre výskum, ktoré majú v pomerne krátkom čase vyplniť prázdne miesta v oblasti výskumu a majú sa stať základom pre nové a dlhodobé investície v budúcnosti.
Výzva EK na predkladanie návrhov sa zakladá na odporúčaniach medzinárodných organizácií vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
V oblasti zdravia zvierat ide pritom o návrhy súvisiace s vývojom vakcín pre vtáčie druhy, zlepšením diagnostiky a systému včasného varovania, patogenézou infekcií vtáčej chrípky, migrujúcim vtáctvom, prežívaním vírusu vtáčej chrípky, podporou národných a európskych laboratórií a poskytovaním technológií rozvojovým krajinám. V otázke ľudského zdravia sa návrhy majú týkať klinického výskumu vakcín, lepšieho oboznámenia sa s vírusom a posilnenia dohľadu.