Budapešť/Salgótarján 18. januára (TASR) - Novohradská župa hraničí so Slovenskou republikou v dĺžke vyše 100 kilometrov, podľa odborníkov by bolo vhodné zladiť zdravotnícku starostlivosť v prihraničných oblastiach na oboch stranách hranice.
Na maďarskej strane v Novohradskej župe sú dve nemocnice v bezprostrednej blízkosti hraníc. V Balassagyarmate je Nemocnica a poliklinika Alberta Kenesseyho, kde na rozvoj budov, operačných sál a zvýšenie komfortu v ostatných rokoch investovali viac miliárd forintov a v Salgótarjáne je zas Novohradská župná nemocnica sv. Lazara, ktorej budovu teraz rekonštruujú.
Na slovenskej strane sú polikliniky vo Fiľakove a v Šahách, nemocnica je v Lučenci. Z viacerých obcí sú tieto zariadenia vo väčšej vzdialenosti, ako uvedené nemocnice na maďarskej strane, a neinvestovali do nich toľko v ostatných desiatich rokoch, ako do zariadení na maďarskej strane.
Systém zdravotníckej starostlivosti je v Novohradskej župe dimenzovaný na 310.000 obyvateľov, žije tam iba 214.000 obyvateľov, preto by bolo podľa odborníkov logické, aby tam voľné kapacity využili pacienti spoza hraníc.
Tieto úvahy sa týkajú aj rýchlej zdravotníckej starostlivosti, aj akútnych prípadov. Problémom by nebol ani jazyk, lebo v oboch nemocniciach pracujú aj v súčasnosti lekári, ktorí absolvovali univerzitu na Slovensku.
K tomu, aby mohli v maďarských nemocniciach ošetrovať pacientov zo Slovenska, treba doriešiť zúčtovanie medzi zdravotnými poisťovňami.
Hlavný lekár a riaditeľ salgótarjánskej župnej nemocnice Lajos Bercsényi v rozhovore pre TASR uviedol, že už pred rokom vyhľadal slovenské zdravotné poisťovne od Rimavskej Soboty, Lučenca až po Bratislavu, na miestnej aj centrálnej úrovni, a ponúkol služby nemocníc.
"Neodmietli ma, len požiadali o čas, lebo ako povedali, stoja pred zmenami systému poisťovania," povedal Bercsényi, podľa ktorého má informácie o tom, že zo strany slovenských občanov hovoriacich po maďarsky, a to nielen z okresov Rimavská Sobota alebo Lučenec, ale aj z okolia Banskej Bystrice, je dosť veľký záujem nechať sa ošetriť v maďarských zariadeniach.
"Chceli by sme si vzájomne pomôcť na recipročnom princípe. Zatiaľ sme nedosiahli žiadny pokrok, záležitosť je na mŕtvom bode. Neviem, či to pôjde, my sme otvorení, máme kapacity, ostatné už nezáleží na nás. Ak patríme do EÚ, domnievam sa, že by sme si mali pomôcť, a mali by byť k tomu vytvorené legislatívne podmienky," zdôraznil hlavný lekár župnej nemocnice a pripomenul, že podobná spolupráca funguje medzi Ostrihomom a Štúrovom.