Bagdad 28. februára (TASR) - Irak dnes oznámil, že pri dnešnom útoku amerických lietadiel na pozície protileteckej obrany v "bezletovej" zóne na severe krajiny utrpeli zranenia traja civilisti.
Ako uviedol hovorca irackej armády vo vyhlásení pre oficiálnu tlačovú agentúru INA, americké a britské lietadlá smerujúce z Turecka uskutočnili na poludnie 13 náletov na civilné a servisné zariadenia, pričom zranili troch civilistov. Hovorca dodal, že protivzdušná obrana paľbou prinútila nepriateľské lietadlá k návratu na základne.
Veliteľstvo amerických ozbrojených síl v Európe predtým informovalo, že útok nasledoval po irackej protileteckej streľbe na lietadlá západných spojencov. Podľa veliteľstva so sídlom v Nemecku všetky lietadlá bezpečne opustili oblasť.
Americko-britskí spojenci dohliadajú na bezletové oblasti na severe a juhu Iraku už viac než desať rokov. Zóny vytvorili po vojne v Perzskom zálive v roku 1991 kvôli ochrane Kurdov a šiitských moslimov pred irackou armádou.
Posledný z dlhej série incidentov prišiel v čase správ o čoraz intenzívnejšej diskusii vo Washingtone o postupe v prípade zámeru USA zbaviť irackého prezidenta Saddáma Husajna moci. Americký prezident George W. Bush nedávno označil Irak za súčasť "osi zla", neobjavil sa však žiaden náznak útoku USA na Bagdad.
USA tvrdia, že Irak pokračuje vo vývoji chemických, biologických a jadrových zbraní. Bagdad síce priznáva, že sa kedysi snažil vyvinúť biologické prostriedky, podľa svojich predstaviteľov však už nemá žiaden takýto zbraňový program.
Irak musel bol po porážke Spojenými štátmi vedenými medzinárodnými silami prijať zbraňových inšpektorov OSN, tí však opustili krajinu v roku 1998. Nasledujúce roky podľa predstaviteľov USA Bagdad využil na pokračovanie vo vývoji zbraní.