Spoločnú zahraničnú politiku schvaľuje 68 percent Európanov. Najviac ju podporujú na Cypre, v Nemecku a Belgicku. Menej pozitívne ju vnímajú v škandinávskych krajinách a najmä vo Veľkej Británii, kde s ňou súhlasí len polovica respondentov. Podľa expertov bude menšia podpora spoločnej zahraničnej politiky v týchto krajinách ešte dlho pretrvávať, čo má korene vo veľmi silnej národnej tradícii. Všetky severské krajiny po stáročia bojovali za svoju nezávislosť a za autonómiu v otázke zahraničnej politiky. V prípade Veľkej Británie zohrávajú úlohu tzv. špecifické vzťahy so Spojenými štátmi americkými.
Porovnanie s doterajšími podobnými prieskumami vykonávanými od roku 2003 však naznačuje, že vo všeobecnosti podpora spoločnej zahraničnej politiky narastá. Odborníci to dávajú do vzťahu s vojnou v Iraku, keď si ľudia uvedomili potrebu reagovať jednotne.
Za spoločnú obrannú politiku sa vyslovilo 77 percent respondentov. Najviac entuziazmu v tejto otázke prejavili Belgičania, najmenej Íri a Briti. Experti pritom pripomínajú, že armáda a spoločná obrana sa u ľudí v súčasnosti spájajú viac s mierovými misiami, sprostredkovateľskou funkciu a humanitárnou pomocou.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab