Brusel 28. februára (TASR) - Úspech Konventu o budúcnosti Európy bude závisieť od jeho schopností dosiahnuť široký konsenzus o jednom spoločnom texte, ktorý by mohol otvoriť cestu k ústave alebo ústavnej zmluve Európy. Vyhlásil to dnes v úvodnom prejave predseda Konventu Valéry Giscard dďEstaing.
Možnosti 105-členného zhromaždenia, ktoré dnes slávnostne otvorili v Bruseli, siahajú podľa Giscarda od "priepasti zlyhania až po bránu k úspechu".
"Ak zlyháme, len prispejeme k dnešnému chaosu v európskom projekte, v ktorom nebude po rozšírení možné riadiť kontinent efektívne a jasne v očiach verejnosti," varoval bývalý francúzsky prezident.
"Ak uspejeme, o 50 rokov bude mať Európa silnejšie postavenie vo svete. Bude rešpektovaná a počúvaná, a to nielen ako ekonomická sila, ako je tomu už teraz, ale ako politická sila, ktorá bude hovoriť ako rovnocenný partner s najväčšími existujúcimi i budúcimi mocnosťami planéty," vyhlásil šéf Konventu.
Podľa Giscarda tradičná metóda európskej integrácie prostredníctvom zmlúv dohodnutých za zatvorenými dverami už nezodpovedá terajším potrebám. Rozhodovací proces je príliš zložitý, diskusie v inštitúciách často podliehajú národným záujmom. Obyvatelia EÚ považujú úniu za ťažko zrozumiteľnú, čo sa prejavuje na alarmujúco nízkej účasti na voľbách do Európskeho parlamentu, upozornil bývalý francúzsky prezident.
"A tieto nedostatky by boli ešte vážnejšie v rozšírenej Európe. Musíme ich odstrániť v záujme Európy i celého sveta," vyzval Giscard.
Laekenská deklarácia, ktorou bol Konvent vlani v decembri vyhlásený, mu umožňuje predložiť buď rôzne možnosti riešení alebo spoločný súhrnný návrh dosiahnutý konsenzom. Giscard si myslí, že v očiach verejnosti bude výsledok oveľa dôveryhodnejší a rešpektovanejší, ak sa podarí dosiahnuť široký konsenzus.
"Ak by sme dosiahli konsenzus, otvorilo by to cestu ústavy pre Európu. Aby som sa vyhol nesúhlasu nad sémantikou, nazvime to ústavnou zmluvou pre Európu," vyhlásil Giscard.
Vyslovil sa za to, aby si Konvent v prvej "fáze počúvania" položil otázky, čo Európania očakávajú od Európy na začiatku 21. storočia a ako si ju predstavujú o 50 rokov. Mimoriadne pozorne treba počúvať mladých ľudí a občanov kandidátskych krajín, vyzval Giscard.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh