SME

Mocnosti rokujú v Londýne o postupe voči Iránu

Londýn 16. januára (TASR) - Zástupcovia USA a EÚ sa dnes v Londýne zišli s partnermi z Ruska a Číny v nádeji na prekonanie rozporov vo veci ďalších krokov ...

Londýn 16. januára (TASR) - Zástupcovia USA a EÚ sa dnes v Londýne zišli s partnermi z Ruska a Číny v nádeji na prekonanie rozporov vo veci ďalších krokov voči Iránu po tom, čo Teherán minulý týždeň obnovil svoj jadrový program.

Hlavným bodom stretnutia za zatvorenými dverami je otázka, či záležitosť Iránu predložiť na rokovanie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá môže na krajinu uvaliť sankcie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Postúpenie iránskeho problému Bezpečnostnej rade presadzujú USA a trio EÚ - Británia, Francúzsko a Nemecko po tom, čo Európania minulý týždeň vyhlásili, že rokovania s Teheránom sa dostali do slepej uličky.

SkryťVypnúť reklamu

Zástupcovia štyroch západných krajín sa snažia získať podporu Ruska a Číny, ktoré majú tesné hospodárske vzťahy s Iránom a v minulosti kládli odpor voči postúpeniu kauzy pred BR.

Rozhodnutie Iránu odstrániť pečate zo zariadení na obohacovanie uránu vyvolalo poplach na Západe, ktorý sa obáva, že teheránsky režim má v úmysle postaviť atómovú bombu. Irán trvá na tom, že jeho jadrový program je výhradne mierový.

Šéf britskej diplomacie Jack Straw pred rozhovormi vyhlásil, že dialóg s Moskvou a Pekingom - ktoré majú ako stáli členovia BR právo veta, rovnako ako USA, Británia a Francúzsko - je "kriticky dôležitý".

Oficiálny hovorca premiéra Tonyho Blaira uviedol, že londýnske rozhovory signalizujú "rastúce medzinárodné obavy zo správania sa iránskej vlády a zo slov iránskeho prezidenta," ktorý vyzval na to, aby bol Izrael "vymazaný z mapy".

SkryťVypnúť reklamu

Čína, ktorá je veľmi závislá na iránskej rope, varovala, že zatiahnutie Iránu pred BR by eskalovalo konfrontáciu.

"Čína je presvedčená, že za súčasnej situácie by všetky relevantné strany mali zachovať zdržanlivosť a riešiť iránsku jadrovú otázku rokovaniami," vyhlásilo dnes v Pekingu ministerstvo zahraničných vecí. Ministerstvo dodalo, že na londýnskych rokovaniach Čínu zastupuje Čang Jan, riaditeľ oddelenia pre kontrolu zbrojenia.

Ruský poslanec Andrej Kokošin, bývalý šéf Rady národnej bezpečnosti, Kremľu blízkej internetovej stránke www.strana.ru povedal, že "extrémne postoje, prezentované tak Washingtonom, ako aj Teheránom, Rusku výrazne sťažujú sprostredkovanie východiska z krízy".

Napriek tomu európski diplomati vyjadrili presvedčenie, že existujú náznaky, že Rusko, ktoré sa veľmi angažuje v budovaní iránskych reaktorov na výrobu elektriny, sa prikláňa k ich postojom.

SkryťVypnúť reklamu

Na londýnskych rozhovoroch USA zastupuje štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Nicholas Burns, Rusko námestník šéfa diplomacie Sergej Kisľak.

Straw, ktorý sa na rozhovoroch nezúčastňuje, vyhlásil, že "je na Iráne", aby dokázal, že jeho program je mierový. Dodal, že dôveru medzinárodného spoločenstva "vážne podkopalo zatajovanie a klamstvá" zo strany iránskeho režimu. Šéf britskej diplomacie opakovane vylúčil vojenskú akciu voči Iránu. "Vojenská akcie nie je na programe a určite nie je na programe tohto stretnutia," dodal.

Podľa Strawa sankcie voči Iránu nie sú nevyhnutné - aj v prípade, že jadrový spor sa dostane pred BR OSN.

Cieľom londýnskych rozhovorov je dospieť ku konsenzu o ďalšom postupe pred mimoriadnym zasadaním Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktoré sa očakáva začiatkom februára. O prípadnom predložení problému Bezpečnostnej rade musí rozhodnúť Rada guvernérov MAAE.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže podpora zo strany Ruska a Číny nie je istá, európski diplomati nechcú verejne hovoriť o prípadných sankciách voči Teheránu.

Všeobecne sa predpokladá, že hospodárske sankcie zamerané na export iránskej ropy a plynu sú nepravdepodobné. Irán je spomedzi krajín OPEC druhý najväčší producent a sankcie by mohli narušiť svetové trhy s energetickými surovinami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 393
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 990
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 215
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 103
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 784
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 652
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 646
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu