SME

Obavy z predaja letiska sa nemusia vyplniť

Predaj bratislavského letiska konzorciu TwoOne, v ktorom má zastúpenie viedenské letisko Schwechat, to navrhuje minister dopravy Pavol Prokopovič, vyvoláva vo verejnosti otázky v súvislosti so vznikom monopolu ...

Vstup TwoOne do bratislavského letiska preň môže znamenať ďalší rozvoj, ale aj útlm.

FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Predaj bratislavského letiska konzorciu TwoOne, v ktorom má zastúpenie viedenské letisko Schwechat, ako to navrhuje minister dopravy Pavol Prokopovič, vyvoláva vo verejnosti otázky v súvislosti so vznikom monopolu. Rast letiskových poplatkov, a teda aj leteniek, útlm letiska, nočné lety či prevažne nákladná doprava sú hlavné výhrady proti vstupu TwoOne do bratislavského letiska. Vyššie ceny leteniek

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z obáv, o ktorých sa hovorí, by cestujúci najviac pocítili rast cien leteniek a letiskových poplatkov. Hoci poplatky tvoria len asi päť percent ceny letenky klasických aeroliniek, pri nízkonákladových aerolíniách môže byť cena za poplatky významným činiteľom, ktorý ovplyvňuje konečnú cenu letenky.

"Ide o reálnu obavu. Rast cien poplatkov však bude závisieť aj od regulácie bratislavského letiska," povedal pre SME námestník riaditeľa centra pre výskum turizmu austrálskej Monashovej univerzity Peter Forsyth. Cenová regulácia podobná tej v Londýne, kde je regulátorom stanovený cenový strop, by podľa neho tento problém do istej miery vyriešila. Stále to však nebude znamenať súťaž letísk, povedal.

Nárast letiskových poplatkov očakávajú aj slovenskí ekonómovia. Podľa Petra Staneka zo Slovenskej akadémie vied došlo v prípade, ak niekto kúpil viac letísk, spravidla k vyrovnaniu poplatkov. Ako príklad uviedol fúziu letísk v Nemecku, Švajčiarsku a Taliansku. Stanek však nepredpokladá, že v prípade ovládnutia Bratislavy Schwechatom sa naše poplatky dostanú na úroveň rakúskych. Podobný názor má ja analytik Ľudovej banky Mário Blaščák: "Na Slovensku ešte nie je taká kúpna sila, aby sme platili rakúske ceny."

SkryťVypnúť reklamu

Rozvoj letiska

Spojenie letísk vyvoláva aj otázku ich rastu a ďalšieho rozvoja. Chýbajúca súťaž letísk a nárast cien bude podľa Forsytha znamenať pomalší rozvoj letiska. "Bratislavské letisko sa môže rozvíjať rýchlejšie len v prípade, ak Viedeň naň presunie časť svojej prevádzky," myslí si austrálsky odborník.

Samotný rast počtu cestujúcich a rozvoj letiska podľa Blaščáka nezávisí len od jeho majiteľa. "Rozvoj letiska bude závisieť viac od vývoja ekonomiky v mikroregióne Bratislava - Viedeň - Budapešť ako od majiteľa," povedal. Rozšírenie súčasného terminálu a stavbu nového totiž plánovali všetci uchádzači.

V súčasnosti dokáže letisko vybaviť za rok asi 1,8 milióna cestujúcich, o tri roky však nebude táto kapacita postačovať. Podľa odhadov vzrastie počet cestujúcich v priebehu tohto obdobia na dva až dva a pol milióna a v horizonte zhruba desiatich rokov, teda v roku 2015, sa tento počet podľa ministerstva dopravy ešte zdvojnásobí. "Súčasné dve vzletové dráhy by však mali aj o desať rokov postačovať, " povedal štátny tajomník ministerstva dopravy Ján Kotuľa.

SkryťVypnúť reklamu

Stanek v tejto súvislosti dodáva, že TwoOne neplánuje útlm letiska, lebo uvažuje o vybudovaní železničnej rýchlodráhy medzi oboma letiskami.

Obavy z útlmu vyvracia aj riaditeľ pre štúdie o doprave amerického inštitútu Reason Public Policy Institute Robert W. Poole: "Investor orientovaný na zisk nezarába peniaze tak, že zruší niečo, čo mu môže zisk prinášať."

Konkurovať či spolupracovať

Podľa slov ministra dopravy Pavla Prokopoviča zásadnou otázkou pre neho bolo, či podporiť spoluprácu letísk, alebo ich konkurenciu. Minister zvolil cestu spolupráce. Ekonómovia tvrdia, že vo všeobecnosti je konkurencia pre cestujúcich lepšia. "Viedeň nedovolí, aby si tieto dve letiská priamo konkurovali," povedal Forsyth.

Rozvojový potenciál letiska nemusí výber investora ovplyvniť. "Myslím si, že ak TwoOne kúpi bratislavské letisko, zameria sa hlavne na nízkonákladové lety a lety na krátku vzdialenosť. Je pravdepodobné, že to isté by urobil aj iný prevádzkovateľ, keďže Schwechat je tak blízko," povedal pre SME americký ekonóm Poole.

SkryťVypnúť reklamu

So zameraním na nízkonákladové aerolinky počítala aj vláda aj ostatní uchádzači. Vyplýva to aj z toho, že nie je pravdepodobné, aby si bratislavské a viedenské letisko konkurovali pri letoch klasických aeroliniek, dodal austrálsky odborník Forsyth.

Podľa prognostika Pavla Kárásza môžu v niektorých prípadoch priniesť výhody zo spojenia letísk viac ako ich konkurenčný boj. Záleží však aj na tom, ako sa budú plány TwoOne realizovať.

Riziká sú podľa Kárásza pri každej privatizácii, pričom je na vláde, aby podpísala takú zmluvu, ktorá zabráni ich vzniku. "Dôležité teraz je, aby sme spravili zo spojenia letísk komparatívnu výhodu," doplnil.

To, že by si štát ponechal výrazný vplyv na chod letiska aj po jeho privatizácii, nepokladá za správne Martin Chren z Nadácie F.A. Hayeka. "Ak má byť letisko súkromné, vláda by principiálne nemala do jeho prevádzky zasahovať," povedal Chren.

SkryťVypnúť reklamu

Príklady konkurencie a spolupráce letískMalá vzdialenosť medzi letiskami nie je v regióne Bratislava - Viedeň vo svete ojedinelá. V niektorých oblastiach si letiská konkurujú, v iných súperia. Zväčša však ide o dvojice alebo trojice letísk v jednej krajine či dokonca meste. Navyše, situácia bratislavského letiska so Schwechatom, kde bude súkromný majiteľ, sa nedá porovnávať s tými prípadmi, kde je vlastníkom letísk štát alebo mesto.

Konkurenčné letiská

* Kolín - Bonn (nízkonákladové aerolinky) vz. Düsseldorf, Nemecko. Obe sú v súkromných rukách a sú vzdialené od seba zhruba 50 kilometrov.

* Bergamo Orio vz. dvojica letísk Linate a Malpensa, Miláno, Taliansko

* Love Field (nízkonákladové aerolinky) vz. DFW International, Dallas, USA

* Oakland (nízkonákladové aerolinky a krátke lety) vz. SFO v regióne sanfranciského zálivu, USA. Letiská sú vzdialené od seba niekoľko kilometrov cez záliv.

SkryťVypnúť reklamu

Spojené letiská (systémy letísk)

* Heathrow, Gatwick a Stansted, Londýn, Veľká Británia

* Letisko Charlesa de Gaula a Orly, Paríž, Francúzsko

* Linate a Malpensa, Miláno, Taliansko

* Dulles International a Reagan National, Washington, USA

* Houston Hobby a Houston Intercontinental, Houston, USA

* Newark, J. F. Kennedy a LaGuardia, New York, USA (r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 478
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 138
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 703
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 013
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 305
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 749
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 531
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Prokuratúra požiadala o vzatie muža do vyšetrovacej väzby.


TASR
Obyvatelia Pekingu počas nákazy koronavírusu.

Biely dom uviedol, že koronavírus unikol z laboratória v Číne.


TASR 11

Na výsluch predvolali aj ďalšie osoby.


TASR
Ilustračné foto

Preplnenosti sa pripisuje vysoký počet úmrtí, vlani ich bolo osem.


TASR

Sportnet

Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vo finále pohára sa stretnú MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava.


Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2025, ktoré hostí švédsky Štokholm a dánsky Herning.


Matej Balciar.

Matej Balciar oblieka dres 1.FC Slovácko.


Fínsky hokejista Valtteri Filppula.

Fínsky center odohral v NHL viac ako 1000 zápasov, reprezentáciu doviedol k zlatu na MS aj ZOH.


SkryťZatvoriť reklamu