Londýn/Washington 16. januára (TASR) - Saudská Arábia vyzýva Irán, aby dodržal svoj sľub, že nebude vyvíjať jadrové zbrane, aby nevyvolal regionálne preteky v zbrojení. Domnieva sa však, že určitú zodpovednosť na tomto vývoji nesie aj Západ, pretože dovolil Izraelu budovať svoj vlastný jadrový arzenál.
Židovský štát nikdy jednoznačne nepotvrdil ani nevyvrátil informácie, že má jadrové zbrane.
"Myslím si, že dovolenie Izraelu vybudovať si svoju jadrovú silu narobilo škody, ktoré dnes sužujú nás všetkých. Sú aj ďalšie krajiny, ktoré sa teraz snáď usilujú o to isté. Dúfame však, že Irán tomuto pokušeniu odolá," povedal saudský minister zahraničných vecí, princ Saúd al-Fajsal, v rozhovore pre britskú stanicu BBC.
V Londýne sa medzitým zišli vyslanci piatich stálych členov BR OSN (Číny, USA, Ruska, Francúzska a Británie) a Nemecka, aby prediskutovali krízu okolo iránskeho jadrového programu.
Princ Saúd však zdôraznil, že na vyriešenie krízy sa musí ponechať dostatok času pre diplomaciu. "Irán je krajina s dlhou históriou civilizácie, preto by bolo múdre dať na vyriešenie týchto problémov šancu diplomacii," domnieva sa saudský minister.
Americkí senátori na druhej strane zastávajú názor, že vojenské riešenie krízy by stále malo zostať ako možnosť. Ako sa v nedeľu vyjadrili, USA možno v konečnom dôsledku budú musieť vojensky zaútočiť na Irán, aby ho odstrašili od snahy získať jadrové zbrane. Zdôraznili však, že toto riešenie je až posledným.
"Vojenský útok je posledné riešenie. Najprv musia byť vyčerpané všetky ostatné možnosti. Ale povedať, že vojenské riešenie neprijmeme za žiadnych okolností, by bolo bláznovstvo," povedal republikánsky senátor John McCain pre CBS.
Demokrat Evan Bayh, člen senátneho výboru pre spravodajské služby, upozornil, že v iránskom jadrovom programe sú citlivé prvky, ktoré by v prípade útoku "dramaticky spomalili jeho vývoj".
Saudský princ Saúd sa zasa domnieva, že niet dôvodu, aby Irán vyvíjal jadrové zbrane, pretože nemá cieľ, na ktorý by ich použil. Ak by vypálil jadrovú strelu na Izrael, zabila by Palestínčanov. Ak by iránske jadrové bomby minuli Izrael, zasiahli by Saudskú Arábiu alebo Jordánsko, pripomína princ Saúd.
No aj kedy Irán porušil svoj sľub a zbrane vyvinul, Saudská Arábia by nenasledovala jeho príklad. "V žiadnom prípade. My v toto vôbec neveríme. Jadrová zbraň vám neposkytuje bezpečnosť. Jadrová zbraň je hrozba," zdôraznil princ Saúd, ktorý je v Londýne na konferencii o terorizme.
V menej svojej krajiny vyzval Irán, aby zaujal stanovisko Saudskej Arábie a pomohol jej pri premene Perzského zálivu na zónu bez jadrových zbraní. Vyjadril nádej, že Irán sa k saudskoarabskému kráľovstvu pridá a pomôže v regióne odvrátiť hrozbu pretekov v zbrojení.