Washington 12. januára (TASR) - Americkí inžinieri vyvíjajú vzdušný dopravný prostriedok na prepravu nákladu do 500 ton na vzdialenosť maximálne 22 000 km. Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland. Projekt dostal názov Walrus (mrož). Nový dopravný prostriedok by mal byť hybridný; poháňať by ho mali letecké motory, vzhľadom a letovými vlastnosťami by sa mal podobať na vzducholoď.
Projekt Walrus realizuje vývojový ústav Darpa, ktorý patrí americkému ministerstvu obrany. Denník dodáva, že projekt je tým najbizarnejším vývojom, ktorý sa v súčasnosti financuje z peňazí daňových poplatníkov. Náklady na vývoj dopravného prostriedku by mali dosiahnuť 3 až 4 miliardy USD, v prepočte 92,76 až 123,66 miliardy SKK.
Niektorí skeptickí odborníci pripomínajú, že podobný megalomanský projekt - ale v menšom rozsahu - pred štyrmi rokmi skrachoval v Nemecku. Spoločnosť Cargolifter, predtým ako skrachovala, vložila do vývoja vzducholode na prevoz bremien do 160 ton a na vzdialenosť 14 000 km okolo 400 miliónov USD. Vzdušné plavidlo triedy Walrus bude dlhé do 300 metrov a 90 metrov široké. Jeho maximálna cestovná rýchlosť by nemala byť vyššia ako 220 km/h. Vzducholoď Cargolifteru mala byť dlhá 260 m a široká 65 m. Vzducholoď Hindenburg z roku 1937 bola dlhá 245 m.
Denník dodáva, že hlavným objednávateľom nových dopravných prostriedkov bude americké ministerstvo obrany. Plánuje ich kúpiť 16. Dokonca má vyrátané aj náklady na ich vývoj, postavenie a 30-ročné využívanie. Náklady by mali dosiahnuť 11,3 miliardy USD.