Londýn/Teherán 15. januára (TASR) - Medzinárodné spoločenstvo v súčasnosti neuvažuje o vojenskom zásahu proti Iránu, uviedol dnes šéf zahraničnej politiky Európskej únie Javier Solana. Vyjadril zároveň nádej, že spoločný medzinárodný tlak prinúti Teherán vrátiť sa k rozhovorom o jeho jadrových aktivitách.
"Veľmi dúfam, že nájdeme mierové riešenie, diplomatické riešenie," povedal Solana pre britskú televíziu ITV. Irán vyzval, aby svetovému spoločenstvu dokázal, že jeho jadrový program je mierový. Dúfa tiež, že Teherán neukončí spoluprácu s inšpektormi OSN, ako pohrozil v prípade nahlásenia Bezpečnostnej rade OSN.
Predstavitelia Británie, Francúzska, Nemecka, Ruska, Číny a USA sa pripravujú na pondelkové stretnutie v Londýne, kde budú hovoriť o ďalšom postupe voči Iránu po tom, ako odstránil pečate OSN v hlavnom závode pre obohacovanie uránu. Zvýšil tým obavy Západu, že sa snaží tajne vyvíjať atómové zbrane.
Iránsky minister hospodárstva Davúd Daneš Džafárí medzitým varoval, že prípadné sankcie voči Iránu by mohli narušením politickej a ekonomickej situácie Iránu zvýšiť svetové ceny ropy viac ako Západ očakáva.
Irán je štvrtým najväčším vývozcom ropy a druhým najväčším v Organizácii krajín vyvážajúcim ropu (OPEC). Čína, kľúčový nákupca ropy od Iránu a stály člen BR OSN s právom veta, uviedla, že by dala prednosť vyriešeniu krízy mimo svetovej organizácie.
Námestník nemeckého ministra zahraničných vecí Gernot Erler podobne upozornil, že ekonomické sankcie voči Iránu by vzhľadom na jeho obrovské zásoby ropy a zemného plynu boli "veľmi nebezpečnou cestou" pre všetky strany. Pre ázijské krajiny, najmä Čínu a Indiu, je totiž Irán partnerom, bez ktorého sa v tejto súvislosti nezaobídu.
Opatrenia ako cestovné obmedzenia pre vedúcich iránskych politikov by boli zrejme účinnejšie pri snahe zmeniť postoj Teheránu, uviedol Erler. Konfrontačná pozícia iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínidžáda podľa neho zblížila západné krajiny s Ruskom a Čínou, preto dúfa, že pondelková schôdzka v Londýne prinesie výsledky.