Kyjev 28. februára (TASR) - Počas jarného prívalu vody na Ukrajine nehrozí rádioaktívne znečistenie podzemných vôd v blízkosti ochranného pásma okolo Černobyľskej atómovej elektrárne na severe Kyjevskej oblasti. Podľa veliteľa Černobyľskej zóny vysídlenia Volodymyra Chološu prijaté opatrenia majú minimalizovať aj znečistenie povrchových vôd.
Hlavným vodným zdrojom v pohraničnej černobyľskej zóne je rieka Prypiať, pritekajúca z Bieloruska a ústiaca pod mestečkom Černobyľ do Kyjevskej vodnej nádrže na Dnepri. Maximálna úroveň vody v Prypiati sa očakáva začiatkom marca. Na odvrátenie prieniku rádioaktívnych látok do čistých lokalít budujú na Prypiati hrádzu.
Veliteľ zóny tvrdí, že dosiaľ zrealizované práce na hrádzi - a si 70 percent - zabránia rádionuklidmi znečistenej vode dostať sa do riek. Viac ako 90 percent rádioaktívnych látok sa vynáša z černobyľskej zóny vodnou cestou v čase roztápania snehu a výdatných zrážok.
Podľa ministerstva pre mimoriadne situácie Ukrajiny v období podmáčania veľkej časti znečistených území sa odplavenie rádionuklidov a koncentrácia stroncia 90 zvyšujú 10-15 krát. Zamedzeniu úniku nebezpečných látok do vôd slúži aj 15 hrádzí v celkovej dĺžke takmer 16 km, ktoré vytvárajú bariéry na ceste prívalových vôd, zabraňujú zatopeniu mimoriadne znečistených úsekov nízkeho zaplavovaného územia rieky a vypĺňajú funkciu filtra pre povrchové vody.
K najväčšej záplave po černobyľskej havárii v ochrannej zóne došlo v roku 1999. Úroveň vody v Prypiati vtedy stúpla o 2,5 metra nad hranicou vystúpenia vody z koryta. Katastrofu odvrátili postavením šiestich dočasných provizórnych hrádzí v celkovej dĺžke 1,2 km.
(spolupracovník TASR Martin Benko) pel