Toronto 28. februára (TASR) - Kanada je pre tisíce ľudí, ktorí hľadajú nový domov krajinou zasľúbenou. Každý rok tam nájde útočisko štvrť milióna prisťahovalcov a desaťtisíce utečencov z rôznych kútov sveta.
Vstup do Kanady reguluje jeden zákon a jedno ministerstvo. Vláda sa však pod tlakom verejnosti rozhodla pre úpravy zákona, ktorým sa riadi prisťahovalecká politika. Chce tak prispôsobiť imigračnú politiku hospodárskym i politickým potrebám nového tisícročia.
Podľa doteraz platného zákona sa imigranti väčšinou vyberali podľa potrieb kanadského pracovného trhu. Počet utečencov sa zase riadil politickou situáciou vo svete. Kanada otvorila náruč tisícom Maďarov v roku 1956, Čechom a Slovákom v roku 1968, Uganďanom v 70. rokoch a Somálčanom začiatkom 90. rokov.
V ostatnom čase sa ale v Kanade ozývajú stále častejšie hlasy požadujúce reformu imigračného systému. Tieto hlasy odrážajú celé spektrum názorov - od vykrikovania, že noví imigranti berú rodeným Kanaďanom prácu až po rozbory, ktoré ukazujú, že technologický vek vyžaduje prisťahovalcov nového typu.
Navrhovaný bodovací systém nového imigračného zákona kladie veľkú váhu na vzdelanie. Maximálny počet 25 bodov v tejto kategórii môže dostať človek minimálne s titulom inžinier alebo magister. Za pracovné skúsenosti je opäť až 25 bodov. Ďalších 20 bodov je za znalosť úradných jazykov, teda angličtiny a francúzštiny.
Minimálny počet bodov pre imigráciu je 80, maximum je 100 bodov. Navyše musí mať slobodný jedinec úspory vo výške 22.000 dolárov a trojčlenná rodina 28.000 dolárov. Šanca pre priemerného žiadateľa z krajiny, ktorá nemá rovnaký školský systém ako Kanada je minimálna.
V súčasnosti čaká na imigračné víza do Kanady zhruba pol milióna ľudí, ktorí zaplatili poplatky v hodnote viac ako 100 miliónov dolárov. Kritici tvrdia, že sa týmto žiadateľom musia ich peniaze vrátiť, pretože 90 percent z nich nemá podľa nového systému možnosť dostať sa do Kanady.
Ako sa napokon rozhodne ministerstvo pre imigráciu, to zatiaľ nie je jasné. S istotou sa ale dá čakať, že sa podstatne zvýši počet žiadateľov o azyl. Kanada udelí štatút utečenca 60 percentám všetkých žiadateľov, európske štáty len desiatim až 12 percentám. Prečo sa teda nevydať do Kanady zadnými vrátkami azylu, keď sa dvere pre imigráciu normálnou cestou zatvárajú?