Washington 13. januára (TASR) - Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová vyhlásila vo štvrtok, že Spojené štáty nemajú v súčasnosti na programe vojenskú akciu voči Iraku s cieľom ukončiť jeho jadrový program.
Na otázku, či USA vylučujú použitie sily na zastavenie Iránu pri jeho, podľa Washingtonu, zámere vyrobiť jadrovú bombu, Riceová povedala pre televíziu CBS, že prezident Spojených štátov nikdy nezmetie zo stola žiadnu z možností a "nikto nechce, aby to prezident robil". "Sme na diplomatickej ceste a nie je v tomto bode na programe zísť z diplomatickej cesty," dodala.
Riceovej vyhlásenia zvyšujú podľa agentúry Reuters možnosť, že ak diplomacia zlyhá, USA môžu zvažovať vojenské údery.
Ministerka prišla s podobnými vyjadreniami aj počas svojej prvej zahraničnej cesty vo funkcii začiatkom minulého roka. Odvtedy je však opatrná a snaží sa vyhnúť opakovaniu formulácií nechávajúcich dvere otvorené vojenskej akcii vzhľadom na strach v Európe, že Washington môže hľadať príčinu pre útok na Irán, tak ako tomu bolo v prípade Iraku.
Ministri zahraničných vecí Nemecka, Francúzska a Británie (EÚ3) vo štvrtok vyzvali, aby bol Irán po obnovení jadrových aktivít nahlásený Bezpečnostnej rade OSN, ktorá môže na islamskú republiku uvaliť sankcie.
"Naše rozhovory s Iránom dospeli do slepej uličky," vyhlásil šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier v súvislosti s rokovaniami, ktoré trojica krajín EÚ viedla dva a pol roka s Teheránom o jeho nukleárnom programe.
Irán tento týždeň odstránil v závodoch pre obohacovanie uránu pečate OSN a oznámil, že obnoví výskum, ktorý nezahŕňa samotné obohacovanie. Dozorná agentúra OSN však uviedla, že Teherán ho plánuje uskutočňovať v menšom rozsahu. Obohacovaním uránu môže získať palivo pre elektrárne, ale tiež materiál pre jadrové zbrane.