Washington 12. januára (TASR) - Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová dnes vyhlásila, že Irán musí byť nahlásený Bezpečnostnej rade OSN, ktorá by mala od Teheránu žiadať zastavenie jeho jadrového programu.
Šéfovia diplomacie Británie, Francúzska a Nemecka predtým podobne uviedli, že rokovania ich trojice krajín EÚ s Iránom dospeli do slepej uličky a Teherán by mal byť nahlásený BR OSN, ktorá môže na islamskú republiku uvaliť sankcie.
Riceová odmietla uviesť, či majú USA dostatok hlasov na presadenie sankcií v BR OSN alebo či sa o to v súčasnej fáze pokúsia. Ako však dodala, netrpezlivosť s Teheránom rastie a nikto neverí jeho tvrdeniam, že iránsky jadrový program nemá za cieľ výrobu zbraní.
USA podľa Riceovej zatiaľ nechcú hovoriť o konkrétnych opatreniach voči Iránu. Dúfajú, že Teherán bude brať do úvahy jednotu svetového spoločenstva a minimálne obnoví rokovania s triom krajín EÚ.
Americká ministerka okrem toho odmietla akékoľvek porovnávanie sporu okolo iránskeho jadrového programu s konfrontáciou s Irakom za vlády Saddáma Husajna. "Obe situácie sú veľmi, veľmi odlišné," vyhlásila.
Zástupca Riceovej Nicholas Burns bude budúci týždeň v Londýne hovoriť so spojencami o spoločnej stratégii, ďalší námestník MZV USA Robert Joseph odcestuje do Viedne, kde sídli Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Na rokovaniach sú očakávaní aj čínski a ruskí diplomati.
Európska únia medzitým vyšle svojho šéfa zahraničnej politiky Javiera Solanu na konzultácie do Washingtonu.