Praha 12. januára (TASR) Predseda rozpočtového výboru českej Poslaneckej snemovne a šéf poslaneckého klubu vládnej ČSSD Michal Kraus dnes večer oznámil rezignáciu na obe funkcie. Zostáva ale naďalej poslancom aj volebným lídrom ČSSD v Libereckom kraji.
Dôvodom sú nejasnosti okolo jeho údajných investičných aktivít v rokoch 2001/2002 v Ghane, kde vystupoval ako riaditeľ a chcel údajne investovať až pol miliardy korún do továrne na spracovanie kakaových bobov. Kraus tvrdí, že jeho aféra je súčasťou predvolebného boja a v pozadí je opozičná ODS.
Na záhadnú cestu Krausa do Afriky upozornil tento týždeň český denník Mladá fronta dnes. Vyšlo najavo, že Kraus v roku 2001 cestoval ako turista do Ghany po boku českého podnikateľa Františka Riga, kde rokoval o obrovskej investícii a pod záverečným protokolom sa podpísal ako riaditeľ spoločnosti ProAfri. Kraus tvrdil, že bol iba svedkom rozhovorov a funkciu direktor pripojil k podpisu v eufórii. O Krausovej misii v Ghane nebolo tamojšie české veľvyslanectvo informované.
Kraus rezignoval pod tlakom kritiky opozície, kolegov z ČSSD a médií. Podnikateľ Rigo, ktorý je teraz vo výkone trestu kvôli finančným podvodom, tvrdí, že investorom v Ghane mal byť Kraus a prostriedky mali predstavovať očakávaný úplatok z bližšie nešpecifikovanej privatizácie v ČR. Privatizácia sa údajne odkladala, úplatok nebol a k investícii do africkej továrne na kakao napokon nedošlo.
Vysvetlenia Michala Krausa ešte viac stratili na dôveryhodnosti keď médiá zistili, že v roku 2002 z účtu svojej matky poslal z ČR do Ghany 50.000 USD. Poslanec tvrdí, že iba vyšiel v ústrety prosbe Františka Riga, ktorý mal vraj omylom zablokovaný účet.
Tvrdím, že okrem istej miery dôverčivosti som nespravil nič zlé ani nič protiprávne. Mrzí ma, že som sa stal obeťou podvodníka. Z celej záležitosti som nemal žiaden prospech. ČR ani žiadnemu zahraničnému subjektu nevznikla žiadna škoda, vyhlásil dnes Kraus na svoju obhajobu.
Kraus je funkčne najdlhšie pôsobiacim českým poslancom. Ako člen KSČ bol poslancom krátku dobu už pred novembrom 1989.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák)