Berlín 12. januára (TASR) - Nemeckí špióni v Bagdade pomáhali americkým bojovým lietadlám zasiahnuť najmenej jeden cieľ počas irackej vojny v roku 2003 napriek oficiálnym vyhláseniam Berlína, že Nemecko sa na vojenskom konflikte nezúčastňuje. Informujú o tom dnes nemecké médiá.
Podľa informácií Süddeutsche Zeitung dvaja agenti z nemeckej zahraničnej rozviedky BND zostali cez vojnu v Iraku a dodávali informácie americkej strane.
Podobné informácie priniesla aj nemecká televízia NDR. Tá v priebehu dnešného dňa odvysiela program, kde cituje bývalého vojenského predstaviteľa USA, ktorý o nemeckých agentoch hovorí: "Poskytli nám priamu podporu, dali nám informácie o cieľoch."
Zdroj hovoril o leteckom útoku zo 7. apríla 2003 na predmestie Bagdadu, kde sa - podľa predpokladov - v tom čase ukrýval Saddám Husajn. Nálet sa uskutočnil po tom, ako agent BND potvrdil, že pred budovou sú zaparkované limuzíny. Pri útoku zahynulo najmenej 12 civilistov.
Ak sa tieto informácie potvrdia, budú veľmi znepokojujúce pre súčasného nemeckého ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera, ktorý ako jeden z najvyšších dôstojníkov ozbrojených síl vtedajšieho kancelára Gerharda Schrödera dozeral v tom čase na bezpečnostné služby.
Správy by však mohli pomôcť kancelárke Angele Merkelovej, ktorá dnes uskutoční svoju prvú oficiálnu návštevu Washingtonu. Merkelová sa chce predovšetkým pokúsiť zlepšiť vzťahy s Bielym domom, ktoré výrazne naštrbil Schröderov odmietavý postoj k invázii USA do Iraku.
Schválenie spolupráce BND bolo údajne "politickým rozhodnutím", ktoré prijala Schröderova vláda po rokovaniach medzi BND a úradom kancelára, píše Süddeutsche Zeitung citujúc nemenované bezpečnostné zdroje.
Steinmeier odmietol poskytnúť rozhovor pre program NDR, uviedla televízia. Podľa nej rozviedka BND potvrdila, že dvaja jej agenti zostali v Iraku, no odmietla tvrdenia, že pomáhali pri určovaní cieľov na letecké útoky.
Podľa Süddeutsche Zeitung špióni BND pôsobili vo francúzskej diplomatickej štvrti, pretože nemecké veľvyslanectvo sa zatvorilo 17. marca 2003 - tri dni pred začiatkom vojny. Francúzsko podporovalo nesúhlasný postoj Nemecka s irackou vojnou. Jednou z úloh špiónov bolo podľa novín splniť požiadavku USA lokalizovať nemocnice a veľvyslanectvá, ktoré by nemali byť pri útokoch zasiahnuté.