Guantánamo 11. januára (TASR) - Jemenčana obvineného z toho, že bol osobným strážcom Usámu bin Ládina, predviedli dnes pred americký vojenský tribunál na základni Guantánamo. Počas prípravného pojednávania pred procesom žiada právo obhajovať sa sám.
Jemenčan Alí Hamza Ahmad Sulajman al-Bahlul patrí len k niekoľkým z asi 500 podozrivých teroristov zadržiavaných na základni Guantánamo, proti ktorým boli vznesené obvinenia. Pojednávanie s ním sa začalo v deň štvrtého výročia otvorenia tamojšieho väzenského tábora.
Neskôr v priebehu dnešného dňa sa má zísť separátny tribunál v prípade kanadského väzňa Omara Khadra (19), ktorý je obvinený, že v Afganistane pri prestrelke v podozrivom objekte al-Káidy zabil granátom amerického armádneho zdravotníka. V čase incidentu mal len 15 rokov.
Pentagón pokračuje v príprave oboch procesov, aj keď americké súdy zastavili procesy s ďalšími troma väzňami z Guantánama do rozhodnutia Najvyššieho súdu o tom, či má prezident George W. Bush právomoc zriadiť príslušné vojenské tribunály. Najvyšší súd si argumenty v prípade vypočuje v marci.
Bahlulovi, ktorý sa priznal k členstvu v al-Káide, a Khadrovi hrozí v prípade uznania viny doživotie. Vojenské tribunály v Guantáname schválil Bush pre vedenie procesov so zahraničných podozrivými teroristami po útokoch z 11. septembra 2001.
USA čelia doma i v zahraničí kritike zaobchádzania s väzňami v Guantáname, odkedy na základňu 11. januára 2002 priviezli prvú skupinu zajatcov z Afganistanu. K najtvrdším kritikom systému tribunálov patrili vojenskí právnici pridelení väzňom ako obhajcovia.
Skupiny pre ľudské práva odsúdili predpisy umožňujúce na procesoch použiť tajné dôkazy, ktoré väzňom nemusia ukázať, ako aj využívanie dôkazov, ktoré mohli byť získané mučením.
Obvinenia zo zločinov boli dosiaľ vznesené len voči deviatim väzňom z Guantánama. Podľa právneho poradcu tribunálov bude vôbec niekedy obžalovaných možno len 50-75 tamojších zajatcov.