Stal sa tak funkčne najstaršou hlavou štátu, keďže do prezidentského kresla tohto stredoázijského štátu zasadol už v roku 1991.
Nursultan Nazarbajev (1940) vstúpil do komunistickej strany ako 22-ročný, v rokoch 1979-90 bol tajomníkom ÚV kazašskej komunistickej strany a predsedom rady ministrov Kazašskej SSR.
Kazachstan ako jedna z posledných postsovietskych republík vyhlásil svoju nezávislosť v roku 1991. Na čelo deviatej najbohatšej krajiny na svete na zásoby ropy a plynu sa dostal najvyšší komunistický líder, ktorému sa podarilo získať v jej mocenských štruktúrach takmer neotrasiteľnú pozíciu. Podobne ako v Kirgizsku, Tadžikistane, Turkménsku a Uzbekistane sa aj táto krajina v ázijskej časti bývalého ZSSR premenila na štát prezidentského typu so zmiešanými právomocami výkonnej a zákonodarnej moci. Podľa politických pozorovateľov elity týchto štátov stavili na podporu historických národných tradícií, ktorá nesie v sebe aj nekritické zvýrazňovanie kultu osobnosti ich lídrov.
Nazarbajev zaviedol rozsiahle trhové reformy, šikovne zvládol zahraničnú politiku a vyviedol krajinu z nestability, ktorá sužovala zvyšok stredoázijských štátov. Urobil z Kazachstanu najprosperujúcejšiu a najstabilnejšiu krajinu v regióne.
Kazachstan, dnes ropná veľmoc, hral dôležitú rolu aj v minulosti predovšetkým trasou Hodvábnej cesty spájajúcou Orient s Európou. Tradičné rodové rozdelenie obyvateľov podľa klanov - žuzov - je badateľné v Kazachstane až do súčasnosti. Tri z nich identifikované podľa geografického rozdelenia krajiny súperia o moc v štáte, pričom rozhodujúcim sa v poslednom období stal klan Uly Najväčší, z ktorého pochádza aj prezident Nursultan Abiševič Nazarbajev.
Na chod krajiny má veľký vplyv celá rodina hlavy štátu, manželka Sara často rozhoduje o prerozdeľovaní financií prostredníctvom spriatelených akimov, šéfov samosprávnych krajov. Z najstaršej dcéry Darigy sa stala mediálna vládkyňa Kazachstanu kontrolujúca televíziu, rozhlas i noviny. Druhá dcéra Dinara vlastní súkromné školy, čo jej umožňuje vplývať na úroveň vzdelávania krajiny, pričom spolu s manželom šéfuje koncernu Kazatransgas. Vo vládnych a štátnych funkciách sú nielen súrodenci a najbližší príbuzní hlavy štátu, ale aj početní synovcovia a netere a široko rozvetvená rodina klanu.
Pre oslabenie vplyvu ruského obyvateľstva bola premiestnená v roku 1998 aj metropola krajiny, namiesto Alma-Aty sa ňou stal Celinograd, dnes Astana, čo v preklade znamená hlavné mesto. Medzi 15 miliónmi obyvateľov sú Rusi najpočetnejšou skupinou, Kazachov je podľa štatistík menej než polovica všetkých príslušníkov tohto multietnického štátu.