Praha 10. januára (TASR) Bývalý premiér československej federálnej vlády Marián Čalfa, ako aj ekonomickí ministri jeho vlády, ktorí sa zúčastnili konferencie o vykročení Česko-Slovenska 1. januára 1991 reformami ku kapitalizmu, sa po 15 rokoch zhodujú v tom, že razantná ekonomická reforma bola v ČSFR nevyhnutná a reformy úspešné.
S odstupom času však členovia federálnej vlády prelomu rokov 1990/91 na rozdiel od vtedajšieho ministra financií Václava Klausa pripúšťajú, že došlo aj k chybám. M. Čalfa za jednu z takýchto chýb považuje aj rozdelenie federácie v decembri 1992.
Ja si samozrejme myslím, že každá ekonomika, ak sú do nej vkladané hranice, tak je to pre tú ekonomiku vždy veľmi zlý prvok, veľmi neprijateľný prvok, pretože v ekonomike v integráciách sledujeme odbúravanie hraníc a nie opačne. Ale to nebolo o ekonomike, to bolo o uspokojení a o sebavedomí jedného národa a pred tým sa treba skloniť, povedal bývalý premiér ČSFR Čalfa pre TASR.
Na otázku, či bolo vykročenie ku kapitalizmu prospešné pre obe časti federácie, Čalfa odpovedá bez zaváhania: Celkom nepochybne. Myslím si, že (to prinieslo) viacej slobody, viacej príležitostí, viacej možností. Myslím si, že sme všetci spoločne omnoho bohatší. Ďalší spoluautor reforiem, neskorší minister financií v Klausových vládach Ivan Kočárník si na ekonomickej transformácii cení jej výdobytky slobodu a možnosť občanov cestovať. A kategoricky odmieta, že by kupónová privatizácia bola podvodom storočia, ako tvrdia ľavicoví kritici.
Bývalý federálny minister hospodárstva Vladimír Dlouhý je presvedčený, že reformy naštartované v januári 1991 boli úspešné, aj keď by dnes mnohé robil inak.
Určite som mohol mnoho vecí urobiť lepšie a inak, ale čo by som zmenil, to sa spätne nedá povedať. Určite by som toho zmenil veľa, ale celkovo a najmä s odstupom času, po tých 15 rokoch, a pri pohľade na dnešnú (politickú) scénu si myslím, že to bol úspech, konštatoval Dlouhý.