Berlín 10. januára (TASR) - Mozgová amyloidná angiopatia, ktorú diagnostikovali u izraelského premiéra Ariela Šarona, sa vyznačuje poruchou fungovania mozgových ciev. Pri tejto chorobe sa malé artérie zužujú a praskajú pôsobením bielkovinových usadenín, teda amyloidov.
Ochorenie, ku ktorému dochádza predovšetkým u ľudí nad 70 rokov, často vedie k menším krvácaniam do mozgu. Tie sa nezriedka môžu zaobísť bez vonkajších príznakov a dlho zostanú nepovšimnuté. Ako dnes uviedol šéflekár neurologického oddelenia Mestskej kliniky v nemeckom Lüneburgu Henning Henningsen, terapia proti tejto chorobe dosiaľ nie je známa.
Zriedeniu krvi, ktoré pri pacientoch postihnutých mozgovou mŕtvicou podobne ako Ariel Šaron patrí k rutinným opatreniam, sa podľa vyjadrenia nemeckých neurológov treba pri amyloidnej angiopatii vyhnúť, pretože môže vyvolať krvácanie do mozgu.
Cievne poruchy sa pri bežnom vyšetrení počítačovou tomografiou väčšinou zistiť nedajú. Naproti tomu jadrová magnetická rezonancia odhalí aj krvácania staré niekoľko mesiacov. Veľké európske kliniky preto u pacientov po ťažkej mozgovej mŕtvici využívajú nielen počítačovú tomografiu, ale aj jadrovú magnetickú rezonanciu, aby vylúčili mozgovú amyloidnú angiopatiu.
Podľa Henningsena však neexistujú žiadne spoľahlivé údaje, naznačujúce frekvenciu výskytu mozgovej amyloidnej angiopatie. Amyloidy môžu mať úplne rozličné zloženie, čo vedie k rozdielnym obrazom krvi. Bielkovinové usadeniny sa takisto výrazne odlišujú od tzv. amyloidných doštičiek, ktoré sa často dávajú do súvislosti s Alzheimerovou chorobou.