Washington 10. januára (TASR) - Prezident USA George W. Bush predpovedá, že v roku 2006 čaká Spojené štáty v Iraku viac tvrdých bojov. Súčasne je však presvedčený, že dôjde aj k výraznejšiemu priblíženiu smerom k víťazstvu.
Ako povedal vo svojom prejave veteránom vojen v zahraničí, v irackom politickom procese dôjde počas roka k pokroku. Krajina tiež zaznamená napredovanie aj v oblasti obnovy a boja proti povstalcom.
"V roku 2006 budeme svedkami tvrdších bojov a viac obetí, pretože nepriatelia slobody naďalej rozsievajú násilie a deštrukciu. Zaznamenáme však aj viac pokroku smerom k víťazstvu," povedal Bush.
Víťazstvo definoval ako čas, keď povstalci už nebudú ohrozovať irackú demokraciu, keď iracké bezpečnostné zložky dokážu samostatne poskytovať bezpečnosť svojim občanom a keď Irak už nebude bezpečným útočiskom pre teroristov.
Bush sa pokúša presvedčiť skeptických Američanov, že jeho stratégia v Iraku bude fungovať aj napriek obetiam, ktorých počet takmer tri roky po zvrhnutí Saddáma Husajna neustále narastá. Jeho slová sa však doma zjavne míňajú účinkom, o čom svedčí ustavičná paľba kritiky, ktorej musí čeliť za svoju irackú politiku.
Diplomat Paul Bremer, ktorý rok spravoval Irak po páde Husajnovho režimu, vyčítavo pripomenul, že jeho návrh na výrazné rozšírenie počtu vojakov v Iraku v roku 2004 bol zamietnutý.
O celkovej vojne proti terorizmu, ktorej ústredným frontom je podľa amerického prezidenta práve Irak, Bush povedal: "Ako generácie pred nami, aj my na ceste k víťazstvu čelíme prekážkam. Napriek tomu budeme v tejto vojne pokračovať s odhodlanosťou a bez zaváhania."
Šéf Bieleho domu odmietol určiť časový harmonogram pre odsun amerických vojsk z Iraku. V súčasnosti ich má Pentagón na irackom území okolo 153.000. Bush zastáva názor, že americké jednotky sa môžu stiahnuť až vtedy, keď budú iracké zložky schopné prevziať kontrolu nad bezpečnosťou.
USA zaútočili na Irak 20. marca 2003. Odvtedy tam zahynulo viac než 2200 Američanov a približne 30.000 Iračanov.