Právna účinnosť rozhodnutia poslancov, ktoré uvrhlo krajinu do ďalšej ústavnej krízy, však nie je istá.
Prezident Viktor Juščenko uznesenie parlamentu odsúdil ako neústavné. Ďalšie vyjadrenie k záležitosti poskytne v stredu ráno po konzultácii s právnikmi. Premiér Jurij Jechanurov označil rezolúciu za nezáväznú s tým, že jeho vláda ostane v úrade, pokým nový parlament po marcových voľbách neschváli novú vládu.
Návrh na odvolanie Jechanurova a jeho kabinetu podporilo 250 zo 450 poslancov, proti ich hlasovalo 50. Uznesenie obviňuje vládu, že poškodila národné záujmy, keď sa s Ruskom dohodla na zdvojnásobení cien plynu. Jechanurov má podľa uznesenia pokračovať v práci ako dočasný premiér, pokým prezident nevymenuje nového predsedu vlády.
Politickí experti a analytici zastávajú protichodné názory na to, či dnešné uznesenie parlamentu má nejakú právnu moc. Podľa niektorých môže parlament odvolávať len konkrétnych ministrov, nie celý kabinet, iní však tvrdia opak.
V centre sporu sú vlani prijaté ústavné reformy, ktoré významne posilňujú právomoci parlamentu a umožňujú mu menovať členov vlády vrátane premiéra. Jechanurov argumentuje tým, že reformy nadobudli účinnosť 1. januára 2006, preto budú môcť o novej vláde rozhodovať až poslanci zvolení v marcových parlamentných voľbách, do ktorých zákony jasne nestanovujú rozdelenie moci medzi exekutívou a legislatívou.
Návrh na vyslovenie nedôvery bol schválený po tom, ako sa pri hlasovaní k opozícii pridal tábor expremiérky Julie Tymošenkovej. Tá vyhlásila, že bude bojovať proti dohode o dodávkach ruského plynu, uzavretej minulý týždeň. Podľa analytikov však dnešné uznesenie parlamentu súviselo skôr s voľbami než snahou revidovať túto dohodu.
Jechanurov dohodu obhajoval ako kompromis potrebný na zachovanie zásobovania krajiny zemným plynom. Opoziční politici však označili dohodnuté ceny za privysoké s tým, že dohoda dáva tiež Rusku priveľký vplyv na dovoz plynu na Ukrajinu.