Británia vyhlásila, že postup Teheránu ohrozuje ďalšie rokovania s trojkou EÚ. "Toto je veľmi negatívny vývoj a vážne ohrozuje proces rokovaní," vyhlásil hovorca britského ministerstva zahraničných vecí. "Británia, Francúzsko, Nemecko a kancelária (koordinátora zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ Javiera) Solanu sú v tesnom kontakte a očakávame, že ministri čoskoro prediskutujú ďalšie kroky," dodal.
Hovorca odmietol uviesť, či sa šéf britskej diplomacie Jack Straw vo štvrtok zúčastní na berlínskom stretnutí s kolegami z Francúzska a Nemecka.
Francúzsky prezident Jacques Chirac vyhlásil, že Irán musí dodržať svoje záväzky v záležitosti jadrového programu. Podľa Chiraca Teherán urobí vážnu chybu, ak nebude spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom.
Chirac povedal, že všetci uznávajú právo Iránu aj Severnej Kórey na mierové využívanie atómovej energie. "Ale medzinárodné spoločenstvo je povinné zaistiť rešpektovanie záväzkov prijatých pre bezpečnosť všetkých," vyhlásil prezident v novoročnom príhovore diplomatom pôsobiacim v Paríži. "Tieto krajiny by sa dopustili vážnej chyby, ak by neprijali ruku, ktorú im ponúkame," dodal.
Irán dnes za prítomnosti inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) odstránil pečate na zariadení pre obohacovanie uránu v Natanzi. USA a iné západné krajiny podozrievajú Teherán zo snáh o získanie atómových zbraní. Irán tvrdí, že jadrové elektrárne potrebuje na uspokojenie svojich energetických potrieb. Argumentuje, že jadrový program je výhradne civilný a má naň právo, vrátane práva na plný palivový cyklus, súčasťou ktorého je obohacovanie uránu v jeho zariadeniach.