Šanghaj 10. januára (TASR) - Východočínske mestá v okolí Žltej rieky monitorujú kontamináciu vôd v súvislosti so 60 kilometrov dlhou naftovou škvrnou, ktorá sa pohybuje dolu prúdom druhého najdlhšieho čínskeho vodného toku smerom k Žltému moru, informovali dnes štátne médiá.
Krízové tímy sledujú situáciu v oblasti rieky Chuang-che v provincii Šantung po tom, čo sa vo štvrtok v dôsledku mrazov roztrhlo potrubie v elektrárni v provincii Che-nan a do prítoku rieky Chuang-che vytieklo šesť ton nafty.
Pri inej ekologickej havárii sa minulý týždeň počas čistenia úseku rieky Siang-ťiang v južnej provincii Chu-nan dostalo do vody nebezpečné kadmium z riečnych naplavenín. Chemikália ohrozuje zdroje pitnej vody v provinčnom hlavnom meste Čchang-ša a iných mestských aglomeráciách.
Čínski environmentálni predstavitelia tvrdia, že zvýšené hladiny kadmia v Siang-ťiangu - prítoku najdlhšej čínskej rieky Jang-cď-ťiang - nemajú vplyv na kvalitu pitnej vody v oblasti.
Čínska tlač však dnes kritizovala miestne úrady, že sa im nepodarilo zabrániť ďalšiemu rozširovaniu kontaminácie, ktorá podľa denníkov stále dosahuje rizikový stupeň.
Čínu postihla v posledných mesiacoch séria veľkých ekologických havárií, pri ktorých došlo k znečisteniu vôd. Pri najväčšom z incidentov unikol toxický benzén z chemickej továrne na severovýchode Číny.
2 3 rsc pel