V Bruseli to dnes vyhlásila hovorkyňa EÚ Christina Gallachová.
"Je to považované za porušenie Parížskej dohody. Tieto aktivity jasne súvisia s obohacovaním" uránu, povedala Gallachová, hovorkyňa koordinátora zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ Javiera Solanu.
"Je to veľmi výrazný krok nesprávnym smerom. Sme mimoriadne znepokojení a prebiehajú konzultácie (v rámci EÚ) s cieľom koordinovať reakciu," dodala Gallachová v telefonickom rozhovore s agentúrou Reuters.
Irán dnes oznámil, že obnovil aktivity v centrách pre jadrový výskum. Inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) potvrdili odstránenie pečatí na zariadení na obohacovanie uránu v Natanzi.
Na otázku, či krok Iránu zvýšil pravdepodobnosť predloženia záležitosti Bezpečnostnej rade OSN, ktorá by mohla na Teherán uvaliť sankcie, Gallachová povedala: "Zvažovanie ďalších krokov je súčasťou konzultácií."
Solana a ministri Británie, Francúzska a Nemecka - tria EÚ, ktoré vedie rokovania s cieľom primať Irán, aby sa vzdal svojho jadrového programu - sa majú vo štvrtok stretnúť v Berlíne a zvážiť ďalší postup.
USA a iné západné krajiny podozrievajú Teherán zo snáh o získanie atómových zbraní. Irán tvrdí, že jadrové elektrárne potrebuje na uspokojenie svojich energetických potrieb. Argumentuje, že jadrový program je výhradne civilný a má naň právo, vrátane práva na plný palivový cyklus, súčasťou ktorého je obohacovanie uránu v jeho zariadeniach.