SME
Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

Vyvolený Cinkota: Chcel som najmä prežiť

Už ako študent bol veľký talent. V roku 1995, ako 24-ročný, získal hereckú cenu. O osem rokov neskôr sa dostal do väzenia. Dávno predtým bol na pervitíne. Drogy bral dlho. Raz pre ne neprišiel na vlastnú divadelnú premiéru. Už dva roky je čistý. Po ...

Dušan Cinkota. Na súkromnú otázku Byť či nebyť? si nakoniec odpovedal - byť. FOTO - JURAJ SOMOLANYI

Už ako študent bol veľký talent. V roku 1995, ako 24-ročný, získal hereckú cenu. O osem rokov neskôr sa dostal do väzenia. Dávno predtým bol na pervitíne. Drogy bral dlho. Raz pre ne neprišiel na vlastnú divadelnú premiéru. Už dva roky je čistý. Po príchode z väzenia najskôr montoval lustre, potom ho angažovali do zvolenského divadla. Dnes má vlastné divadlo Maska, skúša v Aréne, dabuje a oddnes moderuje aj reality šou VyVolení. Vybrali si ho najmä pre jeho talent a empatiu. A asi aj pre minulosť. DUŠAN CINKOTA (34) o tom všetkom hovoril so SME.

Pozerali ste prvú sériu VyVolených?

Ak mi to dovoľoval pracovný program, tak áno. Televízor mi ide doma ako kulisa, prísť do absolútneho ticha nie je dobrý pocit, ale že by som si sadol a niekoľko hodín to sledoval, na to som nemal čas.


Takže konkrétne príbehy alebo ľudí nepoznáte.

To nie, ale niečo ma skutočne zastavilo.


Čo?

Keď sa sprchovali. Pýtal som sa, čo to je? (smiech) Veď, tuším, nebolo ani po polnoci. Až priateľka mi vysvetlila, že sú to VyVolení a o čo v nich ide.


Boli ste zarazený tým typom programu?

V divadle máme iba sedem kanálov a žiadny nie je erotický. (úsmev) Takže som to pozeral a potešil som sa.


Čím vás teda lákala ponuka moderovať to?

Marek Orel, šéfdramaturg projektu, vie, ako na mňa. Keby ma zavolali na kasting moderátora, určite nejdem. Mám rešpekt pred tou prácou, myslel som si, že ju neviem robiť. Ale hovoria, že mi to ide.


Ako vás zavolali, ak nie na kasting?

Aby som sa prišiel pozrieť do JOJ, že tam majú pekné štúdio a tak. Som za každú ‚blbosť', tak som šiel. Keď som tam videl moderátorov a pýtal sa, čo to má znamenať, povedali, že to si ich iba tak skúšajú. A tí moderátori boli perfektní, všetko mali naučené, boli pohotoví.


No museli ste ísť niečo povedať pred kameru, nie?

Sadol som si do hľadiska a úplne cudzia baba prišla ku mne a povedala: No poďte, dáme vám mikrofón. ‚Kam?' pýtam sa. Nechcel som ísť, bál som sa.


A ďalej?

Nakoniec ma Marek Orel presvedčil, aby som si to šiel vyskúšať. Tak som tam stál ako idiot. Povedali mi, aby som niečo hovoril, ale nevedel som čo. Nepoznal som pravidlá, len som sa tam s nimi rozprával. V hľadisku bolo dvadsať unavených ľudí, myslel som si, že to je štáb, no vykľula sa z nich maďarská licenčná komisia a predstavenstvo JOJ.


Čím ste zaujali?

Páčila sa im moja bezprostrednosť a normálny prejav. Že nemám zlozvyky rozhlasových moderátorov. Pracujem s ľuďmi priamo, takže využívam všetky prostriedky, verbálne i neverbálne. Rozhlasoví moderátori výrazové prostriedky podriadia hlasu, inú možnosť v rádiu nemajú. Tým naberú v reči aj zlozvyky.


Nejde zo strany JOJ pri vašom angažovaní aj o marketingový ťah?

Čo si budeme nahovárať, určite ide aj o marketingový ťah. A nech. Určite tam hrá istú úlohu podobná minulosť s moderátorkou Terezou Pergnerovou. Ale prečo nie? Ja v tom problém nevidím. V JOJ ma najprv prinútili premýšľať o ponuke odbornými argumentmi, čo sa týka môjho prejavu, moderovania. Podobná minulosť s českou moderátorkou VyVolených bola až ďalším argumentom. A išlo im aj o vzťah s ľuďmi vo vile. Aby im človek rozumel, dokázal ich pochopiť, a aby to vedel dať aj najavo.


Aj v seriáli Markízy Rodinné tajomstvá vám pripísali obraz, kde ste hovorili o drogách. Nie je herec či moderátor produktom v akomkoľvek projekte?

Ale ten obraz bol výborný! Prihováral som sa postave mladej ženy, ktorá fetovala. Hovoril som jej tam: Prestaň hrať, ja to poznám! Starší si totiž myslia, že všetci feťáci sú do koša. A feťáci si myslia, že starší o tom nič nemôžu vedieť. Keby ma teraz stretol nejaký feťák na ulici, nespozná, že to mám za sebou, ale ja viem, že on je v tom. Feťák feťáka nikdy neoklame, to je stará pravda.


Ako rozpoznáte, kto je na drogách?

Slovami sa to nedá povedať, proste to viem.


Je to neprenosné? Také, ako keď sa na pohľad spoznajú gayovia a lesbičky?

Napríklad. Určite tam funguje aj nejaká vibrácia.


Čo cítite, keď stretnete závislého človeka?

Je mi ho ľúto, ale hlavne mi je ľúto, že nemám čas mu nejako pomôcť.


Vy viete dnes pomenovať, prečo ste začali fetovať, ako tomu hovoríte?

Prvopočiatok všetkého a ten najjednoduchší dôvod je zvedavosť. Ja navyše potrebujem vedieť všetko veľmi - trochu mi nestačí. U mňa platí buď všetko, alebo nič. Chcel som to spoznať a hneď si ma to kúpilo.


Kedy sa to zlomilo? Že vám drogy už nedávali nič, ale vás brzdili?

My sme boli s partiou takí rozbehnutí, že sme už nevedeli, ako skončiť.


Ako dlho trvá, kým to človeku začne život brať?

Je to asi podľa množstva a u každého je to individuálne. Hovorí sa, že Pán Boh nám nadelil za kýbeľ toho, za dva kýble tamtoho, a každý si to svoje minie za určitý čas. Niekomu to trvá celý život, niekomu dva roky. Ja som veľký pažravec. Chcel som rýchlo a veľa, až sa to zrazu obrátilo. Začal som sa pýtať, kedy sa to celé skončí. Iba som to do seba ládoval, už som ani nestíhal chodiť do roboty. Tak som si to nepredstavoval.


A ako ste si to predstavovali?

Že budem žiť dva životy, mne sa tá predstava veľmi páčila. Ale v podstate ja som nikdy neprestal hrávať. Iba raz som vynechal premiéru, a to bol prúser, z ktorého som sa nespamätal.


Čo presne sa vtedy stalo? Neuvedomovali ste si čas, alebo ste zabudli?

Nezabudol som. Neskoro som si uvedomil, čo sa deje. Chytil som vtedy absolútnu paniku.


Svoje skúsenosti s drogami opisujete v divadelnej hre Pikový kráľ.

Áno, odohrali sme asi dvesto predstavení. Pozývajú nás do škôl. Do istej miery to pôsobí ako prevencia. Dali sme si spraviť odborné posudky a boli sme prekvapení ich prínosom.


Brali ste ten projekt ako očistu?

Vznikol z tlaku. Chceli, aby som napísal knihu, nakrútil film. Pochopiteľne, išlo im o peniaze, o nič iné. No potom mi Jaro Mottl povedal, aby sme spravili divadlo. Je to najlepší prostriedok, ktorým sa viem vyjadriť, napísali sme dobrú hru.


Prečo ste nezostali po príchode z väzenia v Bratislave, ale ste odišli do Banskej Bystrice? Preto, aby ste sa zbavili drogovej komunity, dílerov?

Kdeže. Skrátka som vyšiel z basy a nemal som kam ísť. Aj keď som sa hrozne tešil na vzduch, ten tlak vzduchu pri bráne ma totálne zabil. Stál som tam s kabelou a pýtal sa, čo bude ďalej. Až potom prišiel po mňa autom advokát. Nechal ma trochu sa podusiť, aby som vedel, aké to je. Pred pár dňami som si vyskúšal byť chvíľu bezdomovcom. A tam nie je pre ľudí žiadna šanca. To isté zažíva človek, keď vyjde z basy. Nikto nemyslí na to, že som sa do miesta trvalého bydliska, kde ma na úrade čakalo päťtisíc korún, nemal ako dostať. Sadol by som si na vlak, chytili by ma ako čierneho pasažiera a hneď by ma zavreli späť. A čo je to päťtisíc? Najlacnejšia robotnícka ubytovňa stojí o päťsto viac.


Ako vnímate dnes pobyt vo väzení?

(ticho) "Nikto, kto to nezažije, o tom nemá predstavu. Odsúdili ma bez dôkazu, hoci rekonštrukcia dopadla v prospech mňa. Bol tam aj politický, aj spoločenský tlak. Potrebovali nejaké memento aj výstrahu. Beriem to do úvahy, ale v porovnaní s ostatnými prípadmi to bolo nespravodlivé. Musel som si z toho zobrať niečo pozitívne, aby ma to úplne nezlomilo."

Čo bolo to pozitívne?

Že čo vás nezabije, to vás posilní. Ja som musel v prvom rade prežiť, vrátiť sa k sebe.


Aký je pocit vedieť, že ešte dlho budete mať na verejnosti nálepku bývalého feťáka?

Rátam s tým. Ako hovorieval môj dobrý kamarát, svet je nespravodlivý a ľudia sú zlí. A nech sú. Najviac ma však štve, že niektorí aktívni policajti mi dodnes rozoberajú auto, kedy sa im zachce. Nedávno mi ho prehľadali dvakrát v priebehu pätnástich minút. Keď som sa ich spýtal, či u mňa hľadajú drogy, dostal som odpoveď, že nie každý sa polepší.


Vy o sebe dokážete povedať, že ste s drogami skončili navždy?

Najlepšie je o tom neuvažovať, nechce sa mi na to míňať energiu.


Okrem VyVolených hráte v niekoľkých divadlách. Čo keď sa ukáže, že nestíhate?

Keď si niekto myslí, že teraz začnem žiť hekticky, mýli sa. Hekticky som žil 25 rokov. Teraz sa počet mojich zamestnávateľov znížil na televíziu JOJ, divadlo Aréna a zvolenské divadlo. A Pikový kráľ.


No v divadle Aréna máte o niekoľko dní premiéru, vo zvolenskom máte predstavenia. To všetko je večer.

Všetky termíny a podrobnosti sa dali do zmluvy. Mám to rozrátané na hodiny až do júna. Napríklad včera som mal dopoludnia predstavenie v Bystrici, a popoludní som už bol v Bratislave. Som do štrnástej pre divadlo a od pätnástej pre JOJ-ku.


Dostali ste sa do rovnakej profesijnej pozície ako kedysi. Vďaka čomu?

Človek musí tu prácu robiť úprimne a naplno. Keby som to robil polovičato, tak by som sa nemohol vrátiť. Ľudia si všimnú výnimočnosť. Do roboty sa vždy vkladám celý.


Váš najobľúbenejší citát je od Petra O'Toola ‚Nebudem mužom obyčajným, lebo mám právo byť mužom neobyčajným. Rozvírim hladké piesky jednotvárnosti.' Čoho sa ešte dočkáme?

Chvalabohu, že to krédo nič neohraničuje, je to neustály proces.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 770
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 809
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 696
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 860
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 670
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 072
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 567
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 282
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 11 218
 10. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 979
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.

Ilustračné foto.
Internista v nemeckom meste Chemnitz a člen skupiny Lovci šarlatáni, ktorá sa usiluje vyvracať mýty a bludy v medicíne, Roland Oravský.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Neprehliadnite tiež

Čiastočný lockdown postihne okolo 70 percent obyvateľov Portugalska

Opatrenie zasiahne samosprávy, v ktorých za uplynulých 14 dní zaznamenali viac ako 240 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

Ilustračné foto

Demonštranti v Ríme protestovali proti možnému novému lockdownu

Taliansko za posledných 24 hodín zaznamenalo rekordných 31 725 prípadov .

Protest v Ríme.
V Poľsku pokračujú protesty.

Británia zaznamenala už viac ako milión prípadov ochorenia COVID-19

Za uplynulých 24-hodín v krajine pribudlo takmer 22-tisíc nových prípadov.

Testy odhaľujú čoraz viac infikovaných.