Jednou z labutí je Gizka Billíková (vpravo). |
Zdravé a postihnuté deti sa v nitrianskom Divadle Andreja Bagara predstavili v balete Luskáčik a myší kráľ. Ojedinelý projekt pripravila spoločnosť Arabeska, ktorá rozvíja špeciálnu gymnastiku a tanec mentálne postihnutých detí.
Jej riaditeľka Emília Billíková doň pozvala aj tanečné súbory ich zdravých rovesníkov. Pri réžii, scenári a choreografii jej pomáhala nevesta Andrea. Inšpirovali sa pravým ruským Luskáčikom.
Obe priznávajú, že nácvik baletu s mentálne postihnutými deťmi je špecifický. "Prejavujú sa u nich zmeny nálad, s ktorými treba rátať," hovorí Andrea. Smiech občas vystriedal plač.
Napríklad vtedy, keď s myším kráľom prišiel na scénu aj dym, ktorého sa bál chlapec s Downovým syndrómom. Režisérka mu vysvetlila, že je to padajúca hmla, ktorá sa skoro rozplynie.
Downové dievčatko Blanka na premiére zo strachu vôbec nevystúpilo. Jej postavu Bábiky museli promptne nahradiť. Pred divákov ju dostali aspoň na klaňačku.
"So všetkým rátame, máme vždy náhradníkov. Vedľa postihnutých detí stoja zdravé, s ktorými sa cítia istejšie a chcú sa im vyrovnať. Šepkajú im, čo majú robiť," poznamenáva Andrea. Spolu sa zladili na vianočnom sústredení v Dudinciach.
"Balet vťahoval divákov do deja," priznala sa aj ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová, ktorá sedela na predstavení v hľadisku. Najsilnejším zážitkom bol pre ňu tanec troch labutí.
Jednu labuť presvedčivo stvárnilo večné dieťa Gizela Billíková, olympijská medailistka zo špeciálnej olympiády v Dubline. Bola to najsilnejšia scéna, v ktorej sa zotreli rozdiely medzi zdravými a postihnutými hercami.
"Všetky tri boli vlastne rovnaké, šikovné deti," povedala ministerka.
Balet nadviazal na tanečné predstavenie Snehulienka a lesní kamaráti, ktoré malo premiéru pred pol rokom. Výťažok z oboch benefičných podujatí ide na tréning detí na špeciálne olympijské hry, ktoré budú v roku 2007 v Číne. (bej)