Luanda 27. februára (TASR) - Desaťtisíce Angolčanov utekajú z domovov kvôli bojom vládnych jednotiek a rebelov Národného zväzu za úplnú nezávislosť Angoly (UNITA), ktoré pokračujú aj po smrti povstaleckého lídra Jonasa Savimbiho.
Ako v dnešnej správe oznámila Organizácia OSN pre koordináciu humanitárnej pomoci (OCHA), len v januári hľadalo u humanitárnych organizácií útočisko 49.000 ľudí. Počet obyvateľov vyhnaných z domova najdlhšou občianskou vojnou Afriky sa tak zvýšil na 3,6 milióna.
Predstavitelia OSN pre agentúru Reuters uviedli, že boje, počas ktorých minulý týždeň zahynul Savimbi, zhoršia humanitárnu situáciu. UNITA sa zúfalo snaží odraziť armádnu ofenzívu na jedno z jej hlavných útočísk vo východnej provincii Moxico. Tá sa nedávno stala svedkom intenzívnej vojenskej aktivity a je jednou zo siedmich provincií čeliacich "osobitným problémom".
Americký prezident George W. Bush v utorok vyzval na prímerie v africkej krajine. Na stretnutí vo Washingtone angolskému kolegovi Eduardovi dos Santosovi tiež povedal, aby využil príležitosť na ukončenie vojny, ktorá ochudobnila Angolu napriek jej bohatým zásobám ropy a diamantov.
Dos Santos vyhlásil, že by rád dosiahol prímerie "čo najskôr" a chce uskutočniť demokratické voľby v krajine, "len čo budeme mať bezpečnosť". Angolský prezident ale požaduje od jednotiek UNITA, aby vláde dali "znamenie dobrej vôle" zastavením bojov.
V pondelok však prvý útok povstalcov od piatkového zastrelenia Savimbiho zmaril nádeje na to, že jeho smrť prinesie skorý koniec občianskeho konfliktu, ktorý sa začal v roku 1975 po získaní nezávislosti od Portugalska. Rebeli pri streľbe na nákladné auto vezúce asi 50 osôb zabili deväť ľudí. Incident v centrálnej Angole si vyžiadal ďalších 15 zranených.
Hovorca UNITA v Lisabone v utorok informoval o tom, že vedenie povstaleckého zväzu dočasne prevzal jeho viceprezident Antonio Dembo. Ten sa už skontaktoval s viacerými vojenskými veliteľmi.