Praha 9. januára (TASR) Viac ako 100 pilotov a letušiek Českých aerolínií (ČSA), ako aj členov pozemného personálu, protestovalo dnes pred sídlom ČSA v Prahe-Ruzyni proti príliš detailným bezpečnostným previerkam.
Previerky pre posádky lietadiel a pozemný personál sú bežné aj v iných krajinách EÚ, ale v Česku sú bezprecedentne detailné. Piloti a letušky to považujú za porušenie svojich ľudských práv.
Previerkam sa nebránime, určite nie. Súhlasíme s tým, aby osoby preverené boli, ale požadujeme, aby to prebiehalo rovnako ako v iných krajinách EÚ. To znamená - bez zásahu do súkromia preverovaných osôb, povedal pre TASR Daniel Boledovič zo združenia dopravných pilotov ČSA CZALPA.
Podľa prezidenta združenia pilotov Radomila Kratochvíla v súvislosti s neštandardnými previerkami, ktoré sú veľmi hlbokým zásahom do súkromia, hrozí odchod desiatok pilotov ČSA, ktorí by sa následne bez problémov zamestnali ako piloti v cudzine.
CZALPA žiada poslancov, aby poopravili zákon, ktorý prísne previerky zaviedol. V krajinách EÚ a aj v USA pritom previerky prebiehajú tak, že pilot doloží bezpečnostnému úradu čistý výpis z registra trestov a zamestnávateľ pripojí svoje stanovisko.
V Česku ale pilotov a letušky pobúrilo, že zamestnanci Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) v rámci preverovania pátrali aj v súkromí preverovaných, vyzvedali u susedov a príbuzných, a dokonca sa zaujímali aj o sexuálnu orientáciu a sexuálny život zamestnancov ČSA. Zákon je navyše deravý, pretože neráta s prechodným obdobím. Zákonným požiadavkám totiž vyhoveli všetci zamestnanci ČSA, ktorí o previerku požiadali NBÚ do konca decembra. Bezpečnostný úrad však má na rozhodnutie o udelení či neudelení previerky tri mesiace. Vedenie ČSA avizovalo, že po 1. januári dostanú zamestnanci bez previerky na letisku sprievod preverenej osoby. Tá mala pilotov bez previerky doprevádzať až do pilotnej kabíny. Keď to piloti označili za nezmysel, ČSA od tohto plánu upustilo.
Podľa hovorkyne ČSA Jitky Novotnej sa previerky týkajú všetkých asi 4500 zamestnancov, z toho asi 630 pilotov a 1100 letušiek. Väčšina už údajne previerku získala.
Vedenie ČSA vie o asi dvoch desiatkach pilotov a letušiek, ktoré previerky v dnešnej podobe odmietli. Presné údaje, koľko zamestnancov previerku získalo a koľko nie, budú mať ČSA k dispozícii až na začiatku apríla.
Novela upravujúca podmienky previerok by bola prospešná aj pre ČSA. Spoločnosť v lete tradične najíma brigádnikov, ale od začiatku roku by o previerku mali žiadať aj oni. ČSA pripúšťa, že brigádnici asi o príležitostnú prácu pre ČSA stratia záujem.