Bogota 27. januára (TASR) - Vzhľadom na eskaláciu konfliktu s ľavicovými povstalcami zvažuje kolumbijská vláda vyhlásenie výnimočného stavu v celej krajine.
Ako dnes vyhlásil kolumbijský prezident Andrés Pastrana po stretnutí s krízovým vojenským štábom, kabinet chce najprv zistiť, ako by na toto opatrenie reagovalo zahraničie. Okrem toho by výnimočný stav mohol mať negatívne následky aj na hospodárstvo.
Z eskalácie situácie obvinil Pastrana rebelov. Pri utorkovom útoku povstalcov z hnutia Revolučné sily za oslobodenie Kolumbie (FARC) zahynuli dvaja ľudia vrátane 12-ročného dieťaťa. Ďalších troch uniesli povstalci na ceste medzi kolumbijskou metropolou Bogota a susedným mestom Villavidencio. Jedného z nich sa kolumbijskej armáde údajne podarilo oslobodiť. Neďaleko Bogoty rebeli zase vyhodili do vzduchu dva mosty, čím odrezali viaceré dediny od okolitého sveta.
Nová ofenzíva povstalcov nasleduje po tom, ako Pastrana minulý týždeň prerušil mierové rokovania a armáda opätovne obsadila zónu v strede krajiny, ktorú pred troma rokmi vláda prenechala povstalcom.
Hnutie FARC dnes dalo bogotskej vláde ročné ultimátum na to, aby súhlasila s výmenou väzňov za rukojemníkov vrátane prezidentskej kandidátky Ingrid Betancourtovej, ktorú povstalci uniesli v sobotu. Kolumbijský minister vnútra Armando Estrada však vyhlásil, že vláda s takouto možnosťou nesúhlasí.