Britský denník Guardian totiž bez udania akéhokoľvek zdroja informoval o tom, že britské ministerstvo obrany by malo začať s prehliadkou desiatok tisícov vojnových veteránov, aby tak zmiernilo vzrastajúce obavy o zdravie vojakov slúžiacich na Balkáne. Tí totiž prišli do styku so zbraňami s ochudobnenými o urán a podľa viacerých dohadov sa tak vystavili riziku vážneho ochorenia.
Hovorca britského ministerstva obrany však pre agentúru Reuters uviedol, že ministerstvo nemá v pláne akékoľvek testovanie bývalých príslušníkov a príslušníčok bezpečnostných síl, pretože takéto riziko je podľa názoru ministerstva minimálne.
NATO a EÚ by mali tento týždeň rokovať o tejto spornej otázke ako aj o vzrastajúcich obavách niektorých európskych štátov ako napríklad Talianska, Francúzska a Ruska.
Spor okolo balkánskeho syndrómu vypukol, keď sa objavili informácie, že šiesti talianski vojaci, ktorí v minulosti pôsobili v jednotkách NATO na území bývalej Juhoslávie, ochoreli neskôr na leukémiu v dôsledku ožiarenia rádioaktívnymi látkami nachádzajúcimi sa v niektorých druhoch munície.
V Portugalsku už začali lekárske prehliadky 10.000 vojakov a civilných zamestnancov slúžiacich na Balkáne, v Nemecku sa môžu vojaci zúčastňujúci sa na misiách NATO v Kosove, ktorí sa cítia neistí v súvislosti s tzv. balkánskym syndrómom, podrobiť lekárskej prehliadke na "účet" Bundeswehru, Grécko zvyšuje zdravotné prehliadky a kontrolu rádioaktívnej radiácie u svojich členov medzinárodných mierových síl KFOR operujúcich v Kosove a nórske ozbrojené sily ponúkli zdravotné testy všetkým svojim príslušníkom, ktorí od roku 1990 pôsobili v zahraničných zložkách.