Praha 8. januára (TASR) Česká republika sa po dvoch volebných obdobiach vlád sociálnej demokracie môže po júnových parlamentných voľbách dočkať zmeny v podobe vzniku proreformnej pravicovej vlády. Česko sa však môže dočkať aj menšinovej vlády ČSSD podporovanej KSČM, alebo aj povolebného patu, ktorý by si vyžiadal zmenu volebného systému na väčšinový a predčasné voľby.
V rozhovore pre TASR tieto alternatívy politického vývoja v ČR načrtol riaditeľ Liberálneho inštitútu Miroslav Ševčík. Podľa tohto českého ekonóma a politológa bude vývoj v Česku závisieť na tom, ako verejnosť pochopí, že odklad reforiem a zvyšovanie zadlženia krajiny nie sú správnou cestou a že už nastal čas pre zmenu.
Určitá šanca na zmenu by tu bola, ale je otázkou či ľudia pochopia to, čo sa im dá vysvetliť iba ťažko: a síce, že sa nedá dlhodobo žiť na dlh. Keď socialisti nastupovali do vlády (v roku 1998), vnútorné zadlženie ČR bolo 173 miliárd Kč. Dnes, podľa metodiky EÚ, je to viac ako bilión (Kč), konštatoval Ševčík.
Podľa riaditeľa Liberálneho inštitútu je možná aj situácia, že opozičná pravicová ODS voľby v júni vyhrá, ale väčšinovú vládu nedokáže zostaviť ani sama, ani s pomocou KDU-ČSL. V tomto prípade by v krajine mohla vzniknúť menšinová vláda ČSSD, ktorá by sa opierala o podporu komunistov.
Voľby do Poslaneckej snemovne môžu skončiť aj patom, ktorý by si vyžiadal predčasné voľby. Tým by však podľa Ševčíka asi predchádzala účelová veľká koalícia ODS a ČSSD s cieľom zmeniť pomerný volebný systém na väčšinový.
Jedno z možných riešení ale až na poslednom mieste je akási veľká koalícia, ktorá by však musela viesť k predčasným voľbám, ktoré by už boli založené práve na tom väčšinovom systéme, pripustil Ševčík.
Takáto zmena by ale bezpochyby nebola po vôli ani komunistom, ani kresťanským demokratom, ktorým by hrozilo, že sa podľa nového volebného systému do dolnej komory nedostanú.