"Ruská delegácia pricestovala do Teheránu v noci a dnes ráno začala rokovať s iránskymi predstaviteľmi," uviedol hovorca iránskej Národnej bezpečnostnej rady (SNSC) Husajn Entezami pre štátnu televíziu.
Šéf SNSC Džavád Vajdí však koncom minulého roka zdôraznil, že súhlas s rokovaniami s Ruskom neznamená, že Irán upustí od snahy obohacovať urán na svojom území.
Veľká Británia, Nemecko a Francúzsko vyzvali Teherán, aby svoj urán obohacoval v Rusku s cieľom zmierniť obavy medzinárodného spoločenstva zo vzniku nekontrolovateľného procesu, ktorým by Irán mohol vyrobiť urán pre atómovú bombu.
Irán však odmieta obvinenia zo strany Spojených štátov amerických, že chce obohacovanie uránu využiť na výrobu atómových zbraní.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínidžád vo štvrtok oznámil, že jeho krajina začne s vlastným jadrovým výskumom 9. januára napriek varovaniam Západu, že takýto krok by mohol ohroziť diplomatické vyriešenie jadrovej otázky.
Irán prerušil výskum, ako aj spracovanie a obohacovanie uránu v rámci rokovaní s európskou trojkou - Britániou, Francúzskom a Nemeckom, ktoré sa začali v októbri 2003.
Teherán trvá na tom, že chce vyrábať len nízko obohatený urán pre použitie v jadrových reaktoroch, a nie vysokoobohatený urán na použitie do jadrových zbraní.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) bude zasadať 6. marca, mimoriadne stretnutie jej Rady guvernérov ohľadne iránskeho jadrového programu by sa však v prípade potreby mohlo uskutočniť aj skôr.