New Orleans 6. decembra (TASR) - Pilot vrtuľníka americkej armády Hugh Thompson Jr., vyznamenaný za to, že počas vietnamskej vojny zastavil masakru v My Lai a zachránil neozbrojených vietnamských civilistov pred svojimi spolubojovníkmi, zomrel dnes ráno vo veku 62 rokov. Úmrtie oznámili jeho životopisec a hovorca nemocnice.
Thompson, pôvodom z mesta Lafayette, zomrel na rakovinu v zdravotnom stredisku pre veteránov v louisianskom meste Alexandria, oznámil hovorca nemocnice Jay DeWorth. Thompsonov životopisec a rodinný priateľ Trent Angers uviedol, že bývalý strelec vrtuľníka, Lawrence Colburn, pricestoval z Atlanty, aby bol v posledných chvíľach pri Thompsonovi.
"Amerika stratila vzácneho hrdinu vietnamského konfliktu," vyhlásil DeWorth.
Bolo to skoro ráno 16. marca 1968, keď Thompson spolu so svojou posádkou počas letu zbadali, ako pozemná jednotka v My Lai a okolí zabíja vietnamských civilistov. S hrôzou sledovali, ako dôstojník americkej armády pristúpil k zranenému vietnamskému dievčaťu, nohou ju prevrátil a následne ju zastrelil. Tiež videli telá vietnamských detí, žien a starých mužov naukladané na hromadu v zavlažovacom kanáli a videli, ako sa približujú americkí vojaci.
"Tí ľudia ma pohľadmi žiadali o pomoc a nemohol som sa im obrátiť chrbtom," spomínal Thomson na udalosti v rozhovore pre agentúru AP v roku 1998.
Svojim vrtuľníkom zosadol medzi postupujúcich Američanov utekajúcimi dedinčanmi a svojej posádke dal príkaz namieriť zbrane na Američanov. Strelcovi Lawrencovi Colburnovi dal priamy príkaz: Namier svoj (guľomet) M-60 na vojakov, a ak sa pokúsia ublížiť dedinčanom, "pustíš to do nich". Colburn spolu s veliteľom vrtuľníka Glennom Andreottom Thompsona kryli, keď vystúpil z helikoptéry, aby sa postavil veliteľovi pozemnej jednotky. Thompson neskôr presvedčil civilistov, aby vyšli z bunkra a mohli byť evakuovaní a do nemocnice previezol zranené dieťa. Postup posádky viedol k príkazu na zastavenie paľby v My Lai.
Rola Thomsona a jeho posádky pri záchrane dedinčanov sa do širšieho povedomia dostala až koncom 80. rokov, keď emeritný profesor na Clemson University v televíznom dokumente o masakre uvidel rozhovor s Thompsonom, načo spustil listovú kampaň, ktorá viedla k vyznamenaniu posádky.
Armáda trojici v roku 1998 udelila prestížne vyznamenanie Soldierďs Medal, najvyššie ocenenie za statočnosť v situácii mimo konfliktu s nepriateľom. Andreottovi medailu udelili posmrtne, keďže padol v boji tri týždne po My Lai.
Veliteľa čaty, poručíka Williama L. Calleyho, za jeho rolu na masakre odsúdili na doživotné väzenie. Odslúžil si však len tri, a to v domácom väzení, po tom, čo mu vtedajší prezident Richard Nixon trest zmiernil.
Seymour Hersh v roku 1970 získal Pulitzerovu cenu za to, že v roku 1969 masakru ako novinár na voľnej nohe odhalil. Masakra sa stala kľúčovou udalosťou v čase, keď v USA narastal odpor proti vojne vo Vietname.