Výberová komisia Snemovne lordov, ktorá vznikla minulý rok, aby preverila tvrdenie vedcov, že klonovanie ľudských embryí je pre súčasný výskum nevyhnutnosťou, dnes rozhodla, že Úrad pre oplodnenie a embryológiu (HFEA) môže vydávať výskumníkom licencie.
Stúpenci výskumu sú presvedčení, že klonovanie embryí im môže pomôcť nájsť spôsob, ako regenerovať niektoré tkanivá, napríklad nervové, svalové a chrupavku, aby mohli liečiť starších a postihnutých ľudí. Ale odporcovia potratov tvrdia, že rovnako účinne možno tieto tkanivá získať z buniek dospelých ľudí.
HFEA, teda orgán, ktorý v Británii reguluje embryonálny výskum, po verdikte Snemovne lordov pravdepodobne urýchlene vydá výskumným pracoviskám licencie, aby mohli začať s experimentmi.
Britská vláda už vlani schválila zákon, ktorý umožňuje vedcom vytvárať klonované ľudské embryá, ale výlučne len na terapeutické, a nie na reprodukčné účely. Okrem toho môžu s embryami experimentovať len pracoviská, ktoré na to dostanú licenciu a iba krátky čas po vytvorení embrya.
Proti tomuto zákonu však vystúpil arcibiskup z Canterbury, hlava anglikánskej cirkvi, ako aj britskí predstavitelia rímskokatolíckej cirkvi, židovskej obce a moslimskej komunity.
Podporovatelia zákona ale veria, že výskum kmeňových buniek embryí prináša nádej na vyprodukovanie nových, zdravých tkanív pre ľudí trpiacich napríklad Alzheimerovou alebo Parkinsonovou chorobou, sklerózou multiplex či leukémiou.